Ačkoli se výnosy z pronájmů bytů vlivem vývoje trhu postupně snižují, jsou stále zajímavé a v porovnání s akciovým a dluhopisovým trhem představují "zlatou střední cestu". Hlavní roli při rozhodování hraje poměr výnosu a rizika. I přes určité možné výkyvy trhu se jedná o konzervativní a bezpečnou investici," doplňuje Petra Hánu Vojtěch Petrík, konzultant v týmu real estate téže poradenské společnosti.

V důsledku rozsáhlých privatizací obecního bytového fondu po roce 1989 je vlastnictví nájemních bytů v České republice roztříštěné. "Nájemní byty jsou dnes v držení obcí a jednotlivých majitelů, kteří zpravidla koupili druhý byt na investici a dále ho pronajímají. Celkově je u nás nájemní trh málo institucionalizovaný," dodává Petr Hána.

Profesionálních soukromých poskytovatelů nájemního bydlení je v České republice zatím sice málo, nicméně existují. Trojici největších portfolií tvoří Residomo (43 000 nájemních bytů v Moravskoslezském kraji), CPI Byty (12 400 nájemních bytů v Moravskoslezském, Ústeckém, Středočeském a Libereckém kraji) a CIB Group (1 300 nájemních bytů v Praze, Libereckém a Plzeňském kraji). K dalším takovým pronajímatelům, kteří na trhu dlouhodobě působí, patří také PSN Václava Skaly či Central Europe Holding, v jehož čele stojí Jiří Pácal. K novým firmám, které vstoupily na pražský trh s nájemním bydlením v posledních letech, se řadí Zeitgeist Asset Management a Luka Development rodiny Valových.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.