Jeho autor, Karel Grabein Procházka, výrazná postava pražské komunální politiky, usiluje o vytvoření pevných pravidel sdíleného ubytování nejenom v české metropoli, ale i jiných městech. Zatím bez větších úspěchů.

Skutečnost je totiž taková, že hlavně zahraniční návštěvníci Prahy na nějaké pocity zatím tak moc nehledí − a sdílené ubytování, respektive krátkodobé pronájmy zažívají mimořádně dobré časy. Česká republika v tomto ohledu není výjimkou. Platforma Airbnb, která letos oslaví desáté výročí svého vzniku, a její klony se prosazují ve všech atraktivních turistických destinacích. Důvod je nasnadě − ceny obvykle nižší než ve standardních ubytovacích zařízeních, slušný (a volitelný) komfort, možnost bydlet přímo v centru města.

To vše akceleruje skutečnost, že po nárazu krize na konci minulé dekády svět už zase začal cestovat. Konkrétně v České republice se počet hostů v hotelích a penzionech za uplynulých pět let zvýšil o třicet procent. "V roce 2012 byl počet hostů v hromadných ubytovacích zařízeních na úrovni patnácti milionů osob. Na konci loňska přesáhl hranici dvaceti milionů a růst pokračuje i letos," říká Pavel Vančura z ČSÚ. Za zmínku určitě stojí, že zatímco v roce 2012 se v Praze ubytovalo 150 tisíc Číňanů, loni už to bylo půl milionu.

Prosperita opravdu pro všechny?

Na vskutku globálním turistickém boomu se pochopitelně podílí nejen ubytování hromadné (jehož činnost je upravena řadou předpisů), ale i to individuální, u nás dosud neregulované. Samotná aplikace Airnbnb loni zvýšila svůj podíl na počtu přenocování v Praze na 14,7 procenta, což je více než ve většině evropských metropolí a jen nepatrně méně než v evergreenu turistických preferencí, tedy v Paříži.

Počet noclehů rezervovaných přes zmíněnou platformu loni podle analýzy společnosti Colliers vzrostl o 61 procent na 1,79 milionu. Podle téhož zdroje se pražská nabídka Airbnb loni zvedla o třicet procent na celkem 17 753 nemovitostí, přičemž většinou jde o "institucionalizované" pronajímání, tj. ke krátkodobému nájmu byty nabízejí specializované firmy, které je spravují pro jejich vlastníky. K celkovému obrazu pražských aktivit Airbnb ještě patří i údaj, že z 80 procent jde o pronájmy celých domácností, skutečné sdílení bytů, natož pak pokojů je marginální. A velmi podstatné také je, že na tom všem mají takřka 50procentní podíl tři lokality: Staré Město, Nové Město a Žižkov. Právě tady někde ovšem začínají potíže.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se