První zelenou budovou, která odstartovala vlnu výstavby takzvaně trvale udržitelných kanceláří v Praze, byla v roce 2007 centrála ČSOB v Radlicích. Získala certifikát LEED Gold, který ji zařadil k tehdejší světové ekologické špičce. Od té doby se počet zelených kancelářských budov na pražském kancelářském trhu každoročně zvyšuje. Obecně v posledních pěti a půl letech získalo některý z ekologických certifikátů třiapadesát procent všech dokončených a rekonstruovaných budov a certifikací tak prošlo sedmdesát devět procent všech prostor uvedených na trh," říká Ondřej Vlk, vedoucí průzkumu trhu realitní poradenské společnosti Colliers International a LEED Green Associate, a dodává, že v současné době je v Praze certifikováno zhruba 75 budov s různými typy hodnocení (britský BREEAM, americký LEED, německý DGNB a český SBToolCZ) a různou úrovní certifikace (od hodnocení novostaveb až po klasifikaci již dříve dokončených budov − tzv. certifikát In use). "Nejrozšířenějšími certifikáty administrativních budov jsou BREEAM a LEED," doplňuje Ondřej Vlk.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.