Pokud nastane chaotický brexit bez dohody, Britové si v obchodech na začátku dubna nekoupí třeba tyčinku Mars. A zásobování nemusí fungovat ani u mnohem důležitějších potravin, včetně pečiva. Vyplývá to z vyjádření britských firem a vládních analýz citovaných serverem BuzzFeed a deníkem Guardian.

Pokud by Británie z EU odešla bez jakékoliv dohody, na hranicích se okamžitě vytvoří desítky kilometrů dlouhé fronty kamionů. Na dovoz řady zboží se navíc začnou vztahovat cla a různé kontroly kvality či původu. Zásobování se tím může ze dne na den sesypat.

Britské firmy proto po politicích chtějí, aby tento černý scénář nedopustili. "Naslouchejte firmám ve svých volebních okrscích. A každému, koho práce pro ně živí," vyzval prezident Svazu britského průmyslu John Allan.

Podpořil tak premiérku Theresu Mayovou, která kvůli dohodě o brexitu, kterou vyjednala se zbylými zeměmi EU, bojuje o své politické přežití. Kritici v její vlastní Konzervativní straně ji chtějí sesadit.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.