Na výročí 17. listopadu 1989 jsme viděli v ulicích desetitisícové davy žádající demisi Andreje Babiše. Na jeho podporu se sešly jen desítky lidí. Premiér sám se ani neodvážil přijít na Národní třídu ve dne a kytici položil pokoutně po půlnoci s odůvodněním, že musí za synem do Švýcarska. Zvenku to vypadá, že Babiš je v hluboké defenzivě. Jenže opravdu jen zvenku. Demonstrace se omezily na Prahu, Brno a pár dalších měst. Pravděpodobnost, že se nespokojenost s Babišem stane masovou, není velká.

Důvod, proč se odpůrcům Babiše nedaří přesvědčit jeho voliče, není v tom, že by neměli dobré argumenty. Ale v tom, že se s nimi naprosto míjejí. Na jedné straně je tu morálně-politický apel a na druhé pragmatický materialismus. Naprosto odlišné jazyky, zatím bez styčného bodu.

Z transparentů je jasné, co protibabišovským demonstrantům vadí: že byl v StB, že je trestně stíhaný, že v souvislosti s kauzou Čapí hnízdo provádí zvláštní akce se svým synem. Obecněji pak jeho střet zájmů a autoritářské tendence, které by mohly rozrušit princip dělby moci a ohrozit fungování demokracie. Jenže na Babišovy voliče taková "abstraktní" argumentace absolutně nefunguje. Ti vidí premiéra tak, jak sám sebe představuje: jako schopného manažera státu. Veškeré morální apely tak míří mimo. U manažera fabriky také málokoho zajímá, jestli za komunismu donášel, jestli si občas přihraje nějaký milion, natož jak se chová k vlastním dětem. Jediné, co se počítá, je, jestli fabrika jede a chodí výplaty.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru