V ulicích demonstrovaly desetitisíce lidí proti premiéru a předsedovi hnutí Andreji Babišovi. Lidé se sešli na Hradčanském náměstí, odkud přes Karlův most a Národní třídu došli na Staroměstské náměstí. Po premiérovi požadují demisi. Na Václavské náměstí si podle organizátorů tradiční koncert přišlo poslechnout ve srovnání s loňskem více lidí. I tam řečníci a lidé ukázali, že nejsou spokojeni s politickou situací v zemi.

Premiér Babiš v sobotu krátce po půlnoci přinesl kytici k pamětní desce na Národní třídě v Praze, která připomíná brutální zásah policejních jednotek proti demonstrantům 17. listopadu 1989. Ráno byli novináři svědky toho, jak zástupci organizace Kaputin kytici vyhodili do odpadkového koše. Skončily tam i květiny, s nimiž nad ránem k památníku přišel místopředseda Poslanecké sněmovny a šéf SPD Tomio Okamura. Policie už oznámila, že událost prověřuje.

Ke koši podle svědků později přišli policisté, muži v civilu pak kytice obou politiků vyndali a odnesli. "Celou událost policie prověřuje," napsala policie na Twitteru.

U památníku zůstaly například věnce od Poslanecké sněmovny, České advokátní komory či Gymnázia Děčín. V koši později skončila také kytice prezidentské kanceláře, Miloš Zeman se ale letošních oslav osobně neúčastní.

Andrej Babiš podle svých slov položil kytici s předstihem, protože odcestoval do Švýcarska. "Tento rok jsem uctil 17. listopad s předstihem, protože jsem brzy ráno odjel do Švýcarska za svým synem," uvedl na své facebookové  stránce Babiš.

Andrej Babiš mladší novinářům Seznamu Zprávy řekl, že byl kvůli kauze Čapí hnízdo unesen na Krym. Premiér jeho slova přičítá duševní nemoci. Už v pátek dal najevo, že se za synem chystá brzo vydat do Švýcarska.

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
07:55
Vítáme vás u on-line reportáže

Vážení čtenáři, vítáme Vás u sledování naší on-line reportáže z oslav 29. výročí Sametové revoluce.

08:10
Kytici k památníku na Národní třídě přinesl premiér už po půlnoci, nad ránem také Tomio Okamura
08:11
Lidé kytice Tomia Okamury a Andreje Babiše vyhodili, policie věc prověřuje
08:13
Věnec položil i předseda ČSSD, lidé na něj pískali
08:16
Policie vyhozené kytice premiéra a Tomia Okamury odnesla

Policie kytice premiéra Andreje Babiše a Tomia Okamury, které lidé vyhodili do koše, odnesla. "Policistů v civilu je na místě možná více než jiných lidí," psal kolem sedmé ráno z místa redaktor HN Radek Bartoníček.

Moment odnášení kytic zaznamenal Český rozhlas:

08:24
Lidé na Národní třídě: Kytice Babiše a Okamury na tomto posvátném místě nemají co dělat. Chodí sem v noci, asi se nás bojí

 

08:36
Velvyslance lidé odměnili potleskem

Vyhrocená atmosféra provází už od rána pietní akty politiků u památníku 17. listopadu na Národní třídě v Praze. Na předsedu ČSSD a vicepremiéra Jana Hamáčka, který přišel spolu s dalšími představiteli strany, desítky lidí hlasitě pískaly, amerického velvyslance Stephena Kinga naopak odměnili potleskem. Květiny, které Hamáček k památníku položil, vyhodili lidé do koše.

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš přinesl květiny krátce po půlnoci, i ty ale skončily v koši. Stejný osud potkal i kytici od prezidenta Miloše Zemana.

 

08:40
Hamáček: Je třeba posoudit nezávisle zdravotní stav Andreje Babiše mladšího
08:49
Obrazem z místa

V koši skončila také kytice od prezidenta Miloše Zemana, ten se ale letošních oslav neúčastní

17. listopad 2018

Lidé bouřlivě diskutovali s ministrem vnitra a předsedou ČSSD Janem Hamáčkem

17. listopad 2018

Záběr chvíle, kdy policie odnášela kytice Andreje Babiše a Tomia Okamury

17. listopad 2018

Autor: HN - Zbyněk Pecák

08:53
Lidé děkovali Senátu
09:45

Babiš s Okamurou přišli na Národní třídu už po půlnoci.

Zdroj: Velké zprávy, Facebook Zpravodajství FTV Prima

09:53
10:14
10:24

Uzavření vysokých škol nacistickými okupanty 17. listopadu 1939 a smrt studenta Jana Opletala a dalších umučených a popravených studentů si připomněli lidé u Hlávkovy koleje v Praze. Výročí událostí z roku 1939 o 50 let později stálo na začátku sametové revoluce. Setkání se zúčastnili politici, zástupci vysokých škol, studenti, akademické sféry i církví. Zazněly především apely na to, aby lidé nezapomínali na oběť studentů, i na to, aby se jediný mezinárodní svátek s českými kořeny vrátil do českých kalendářů.

10:37
10:43

Pražští policisté prověřují několik událostí kvůli dnešním incidentům u památku 17. listopadu 1989 na Národní třídě. Kytice od prezidenta Miloše Zemana, premiéra Andreje Babiše (ANO) či předsedy SPD Tomia Okamury lidé sebrali a vyhodili do odpadkového koše. Policisté oznámili, že prověřují narušení piety, u majitelů vyhozených kytic budou zjišťovat, zda budou chtít uplatnit škodu. Nikoho nezadrželi ani neomezili na osobní svobodě.

10:50
11:00
Někteří opoziční politici rozumí vyhození květin, jiní demonstranty kritizují

Část opozičních politiků chápe vyhození květin premiéra Andreje Babiše (ANO) či prezidenta Miloše Zemana od památníku na Národní třídě. Považují to za důkaz nespokojenosti lidí. Další ale postup demonstrantů tvrdě kritizují. Poslankyně a starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS) vyhození květin označila za primitivismus, lidovecký poslanec Marian Jurečka za zhovadilost.

Předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek na Twitteru uvedl, že "z hlediska vyššího principu mravního vyhodit květiny, které StBák pohrdající demokratickými principy položil k památníku boje za demokracii a svobodu, není vandalismus". Europoslanec Stanislav Polčák (Starostové a nezávislí) na Twitteru označil vyhození květin za politický projev nesouhlasu, který podle něj policie nesmí řešit, protože jinak se ČR vrátí před listopad 1989.

11:11
11:18
Adéla Skoupá vyzpovídala Ivana Bartoše
11:23
Vít Rakušan považuje vyhazování věnců o projev občanské nespokojenosti

Věnec k pamětní desce na Národní třídě v Praze, která připomíná brutální zásah policejních jednotek na demonstraci 17. listopadu 1989, v sobotu položili i zástupci opozičního hnutí STAN. Sedmnáctý listopad označili za den, který umožnil společnosti svobodně se vyvíjet, a doufají, že to budoucnost nepopře. Řekl to poslanec Vít Rakušan. Zahození kytic od některých politiků včetně premiéra Andreje Babiše bylo podle něj projevem občanské nespokojenosti.

"Nemysleli jsme si, jak aktuální ten odkaz boje za svobodu a demokracii po 29 letech bude. Sedmnáctý listopad je pro nás den, který umožnil společnosti se svobodně vyvíjet a projevit svůj názor, a doufáme, že se to nebude v budoucnu nijak popírat," podotkl Rakušan.

Případné postihy lidí, kteří od pamětní desky vzali a zahodili květiny a věnce některých politiků, by podle Rakušana byl špatný signál vývoje ve společnosti. Podle něj šlo o projev občanské nespokojenosti. Lidé jeho projevu tleskali.

11:29
Redaktor HN Radek Bartoníček vyzpovídal české skauty
11:33
Babiš odletěl za synem do Švýcarska, 17. listopad uctil v noci

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš v sobotu brzy ráno odletěl za synem do Švýcarska, proto letos uctil 17. listopad s předstihem. Uvedl to na svém facebookovém profilu. Kytici na Národní třídě v Praze položil dnes krátce po půlnoci, lidé ji ráno hodili do koše. Kvůli aféře, kterou otevřely výroky jeho syna ohledně kauzy Čapí hnízdo, čelí předseda vlády výzvám opozice i části veřejnosti, aby podal demisi. Babiš uvedl, že jeho pětatřicetiletý syn z prvního manželství trpí schizofrenií.

"Tento rok jsem uctil 17. listopad s předstihem, protože jsem brzy ráno odjel do Švýcarska za svým synem," uvedl na své facebookové stránce Babiš.

Andrej Babiš mladší novinářům Seznamu Zprávy řekl, že byl kvůli kauze Čapí hnízdo unesen na Krym. Premiér jeho slova přičítá duševní nemoci. Už v pátek dal najevo, že se za synem chystá brzo vydat do Švýcarska.

11:40
Policie ČR dohlíží na hladký průběh dnešních oslav
11:50
Jiří Drahoš u příležitosti uctění památky 17. listopadu
12:03
Studenti pořádají tradiční pietu na Albertově

Studentské spolky uspořádaly tradičně pietní připomínku listopadových událostí z let 1939 a 1989 na pražském Albertově. Asi hodinového pietního aktu se zúčastní zástupci studentů i představitelé vysokých škol. Vystoupit by měl například rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima nebo senátor a rektor brněnské Masarykovy univerzity Mikuláš Bek. Na Albertov přišlo několik set především mladých lidí, většina má na oděvu stužky z trikolory.

Pietu zahájil sborový zpěv české a slovenské hymny, ukončit by ho měla hymna Evropské unie a studentská hymna Gaudeamus igitur.

Program studentských oslav svátku bude odpoledne pokračovat v budově Děkanátu Přírodovědecké fakulty UK na Albertově, kde jsou připraveny diskuse o budoucnosti Evropské unie nebo takzvaných sociálních bublinách.

Lidé také mohou na Albertově navštívit stánky studentských spolků a občanských iniciativ a poslouchat vysílání dobových rozhlasových reportáží.

 

12:24
Jak vidí oslavy 17. listopadu nový pražský primátor Zdeněk Hřib?
12:35
Happening SPD se zatím nekoná
12:41
Lidovci uctili památku 17. listopadu modlitbou
12:55
Radek Bartoníček se podíval na zoubek Sametovému posvícení
13:23
Hamáček: Vyhodit květiny je neslušné, policie by to ale řešit neměla

Ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček považuje vyhození květin od památníku na Národní třídě za neslušné, policie by se tím podle něj ale zabývat neměla. "Považuji to za neetické a neslušné, ale určitě ne za něco, čím by se měla dále zabývat policie. Ta má na práci mnohem důležitější věci. Náhradu škody uplatňovat nebudeme," řekl podle Seznam Zpráv Jan Hamáček.

13:44
Lidé si přejí soulad mezi osobní slušností a výkonem veřejné služby, řekl Daniel Herman

Lidé začínají chtít, aby existoval soulad mezi osobní slušností a výkonem veřejné funkce, řekl na Národní třídě při uctění památky 17. listopadu poslanec KDU-ČSL a bývalý ministr kultury Daniel Herman. Považuje to za dobrý signál a ozdravný proces ve společnosti. To, že premiér a předseda ANO Andrej Babiš (ANO) byl u památníku už v noci, může podle něj souviset s obavami z reakcí lidí. Babiš později napsal, že 17. listopad si připomněl s předstihem, neboť brzy ráno odletěl za svým synem do Švýcarska.

"Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí," odkázal Herman na dávné heslo bývalého prezidenta Václava Havla, kterého do nejvyšší ústavní funkce vynesly revoluční události roku 1989.

Zástupci KDU-ČSL se na Národní třídu přesunuli průvodem z náměstí Míru, kde v kostele svaté Ludmily podle Hermana vzpomněli na oběti nacistické i komunistické oběti a poděkovali Bohu za svobodu. Římskokatolický biskup Zdenek Wasserbauer u památníku na Národní třídě přednesl modlitbu. Poté lidé zazpívali českou i slovenskou hymnu.

13:55
Součástí programu 17. listopadu je i Průvod Proti lži a nenávisti
13:58
Na podporu Andreje Babiše se sešli lidé na pražské Malé Straně

Na Klárově se sešlo několik desítek lidí na podporu Andreje Babiše.

14:20
Projekt Kino příběhů bezpráví na Jungmannovo náměstí
14:32
Situace se na Národní třídě uklidnila, lidé si užívají pouliční festival Korzo Národní

Na pražské Národní třídě v okolí památníku 17. listopadu panuje po vypjatém úvodu dne uvolněná atmosféra. Lidé chodí zapalovat svíčky, korzují či se fotí se známými osobnostmi. Mezi nimi byl největší zájem o neúspěšného kandidáta na prezidenta a nynějšího senátora Jiřího Drahoše, režiséra Jana Hřebejka či herce Ivana Trojana. Trojan stejně jako třeba herec Jan Potměšil vzpomínal na dny po 17. listopadu 1989. "Chodíme sem s rodinou každý rok," řekl novinářům.

Římskokatolický biskup Zdenek Wasserbauer přednesl u památníku na Národní třídě modlitbu, lidé po ní zazpívali českou i slovenskou hymnu. Návštěvníci akce se procházejí, poslouchají hudební vystoupení, okolo památníku je stále několik desítek lidí. Horký čaj jim nabízejí skauti. Program zpestřili například dva muži oblečení v dobových uniformách Sboru národních bezpečnosti s bílými přilbami a obušky, kteří na lidi parodicky křičí, aby se rozešli. Poté však tato scéna většinou končí společnou fotografií.

Národní třída je dnes dějištěm pátého ročníku pouliční slavnosti nazvané Korzo Národní k připomenutí událostí 17. listopadu. Nabízí desítky koncertů, divadelní představení, autorská čtení, edukativní výstavy i program pro děti.

14:44
Radek Bartoníček vyzpovídal jednoho z hlavních organizátorů dopoledních protestů na Národní třídě
14:58
Slovenský prezident Andrej Kiska označil 17. listopad za nejdůležitější den moderních dějin Slovenska

"Před 29 lety jsme si vybojovali svobodu, demokracii a ještě něco velmi důležitého. Vlastní důstojnost. Na náměstích jsme ukázali, kdo je skutečným nositelem moci ve společnosti. Nikoliv stát, nikoliv vláda, nikoliv komunistická strana a její funkcionáři, ale lidé, kteří zde žijí," napsal Kiska. V tento den země podle něj oslavuje mládí, odvahu a svobodu.

15:01
Tančírna na Národní
15:11
Pochod proti lži a nenávisti je v pohybu

Z pražského Hradčanského náměstí vyrazily před 15:00 odhadem tisíce lidí, kteří žádají odchod Andreje Babiše (ANO) z funkce premiéra. Míří na Staroměstské náměstí, kde bude demonstrace pokračovat. Akci pořádá spolek Milion chvilek pro demokracii.

15:15
Fotografie z Národní
15:17
Záběry redaktorky Adély Skoupé z průvodu
15:20
Na Národní třídě jsou vidět i vlajky Evropské unie
15:23
Akce Světla svobody a památky obětí komunismu začne v pět hodin

Kolem 17:00 se na Národní třídě uskuteční akce Světla svobody a památky obětí komunismu. Účastníci symbolicky zapálením světel vzpomenou na oběti komunistického režimu. Svíce položí do světelné řady a spojí se do lidského řetězu.

15:24
Průvod proti Babišovi
15:25
Fotografie průvodu ze začátku Karlova mostu

Vidět jsou české vlajky i vlajky EU, další lidé nesou transparenty, například s nápisem "Odstup, satane", skandují "Demisi, demisi!"

15:26
Klárov a shromáždění na podporu premiéra Babiše
15:27
Na Klárově zazněla česká hymna
15:34
Pochod zamířil k Národnímu divadlu
15:36
Primátor hlavního města Zdeněk Hřib na Národní
15:39
Další záběry z pochodu
15:42
Krátký rozhovor Radka Bartoníčka s pražským primátorem na Národní
15:48
Z Klárova
15:50
Začátek průvodu proti Babišovi už je na Národní třídě, přitom ještě neprošel celý přes Karlův most
15:56
Čelo průvodu proti Babišovi záběry Radka Bartoníčka
15:57
Fotografie z Národní třídy
16:00
Průvod se blíží do svého cíle, na Staroměstské náměstí
16:01
Průvod proti Babišovi čítá obrovské množství lidí
16:05
Lidé jako Babiš bourají demokracii, říká muž, který vyhodil jeho květiny na Národní

V Nizozemsku se narodil, už přes 30 let ale žije v Česku. Aktivista Otakar van Gemund vyhodil květiny položené premiérem Andrejem Babišem a zástupci hnutí SPD Tomiem Okamurou a Radimem Fialou od pomníku na Národní třídě. Svůj krok vysvětluje v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

16:09
Rozhovor s demonstrujícím proti Babišovi
16:13
Staroměstské náměstí se plní lidmi
16:20
Svět zaznamenal oslavy 17. listopadu ve stínu Babišovy aféry

"Český ministerský předseda tajně položil věnec," zní titulek dnešní zprávy k 17. listopadu serveru německého deníku Süddeutsche Zeitung. Podle deníku Babiš položil věnec u pietního místa uprostřed noci "zjevně ze strachu před protesty kvůli korupční aféře".

"Vládní krize v Česku má pro připomínky takzvané sametové revoluce před 29 lety kuriózní důsledky," píše v té souvislosti Süddeutsche Zeitung a čtenáře informuje i o Babišově facebookovém vysvětlení, že musí ještě dnes letět do Švýcarska za svým synem.

16:25
Svět zaznamenal oslavy 17. listopadu ve stínu Babišovy aféry

Překvapivého nočního kladení věnců na Národní třídě si všiml také zpravodajský server deníku Die Welt nebo rakouská televize ORF. "Vládní krize v Česku dnes zastínila i připomínku začátku sametové revoluce před 29 lety," uvedla ORF a s odvoláním na ČTK dodala i informaci o tom, že Babišovy květiny aktivisté ráno vyhodili.

16:27
Svět zaznamenal oslavy 17. listopadu ve stínu Babišovy aféry

Vzpomínkovým akcím v Praze se podrobně věnuje ruská agentura TASS, jejíž zpravodaj sleduje události na místě. Připomíná v této souvislosti "hlučný skandál" premiéra Andreje Babiše, jehož vyzývají účastníci oslav výročí sametové revoluce k odchodu z funkce.

Na Babišovu adresu podle TASS z davu zazníval hlasitý "krajně odmítavý" pokřik a premiérovu kytici hodili přítomní do odpadkového koše. Velvyslance USA Stephena Kinga naopak lidé odměnili potleskem, zaznamenal ruský zpravodaj.

16:31
Svět zaznamenal oslavy 17. listopadu ve stínu Babišovy aféry

Britský web Independent přinesl obšírnější text o výročí sametové revoluce a "triumfu Václava Havla" a podrobně připomíná historické události listopadu a prosince roku 1989 a okolnosti zhroucení komunistického režimu v Československu.

"I když mladší generace potřebuje občas připomenout její význam, sametová revoluce dokázala světu, že nekrvavý převod moci je možný, což byl mimořádný úspěch a svědectví o povaze lidu," dodal Independent.

16:32
Jestli se demokracie nebude bránit, tak o ni přijdeme, říká muž, který vyhodil květiny do koše
16:35
Projev na Staroměstském náměstí
16:36
Na Staroměstském náměstí promluvil i Daniel Kroupa
16:40
Dění na Staroměstském náměstí
16:50
Staroměstské náměstí je přeplněno lidmi
16:53
Nesouhlas vyjádřili demonstranti na Staroměstském náměstí pískotem
17:00

Tisíce lidí v Praze žádají především kvůli kauze Čapí hnízdo demisi premiéra Andreje Babiše, demonstrace proti němu zaplnila většinu Staroměstského náměstí. Babiš odejít nehodlá, současné dění opakovaně označil za připravenou kampaň, která ho má dostat z politiky.

17:04
Václav Němec promluvil k demonstrantům
17:08
Babiš se prohlásil za diktátora, tvrdí filozof Němec
17:15
Policie uzavřela část centra Prahy
17:17
Na demonstraci na Staroměstském náměstí přihlížejí policisté
17:20
Akce na Staroměstském náměstí končí skandováním "Demise!"
17:25
Je třeba chránit hodnoty 17. listopadu, napsal slovenský ministr zahraničí

"Před 29 lety Československo překvapilo svět revolucí. Její sametový charakter zůstává vzácným úspěchem a dědictvím," napsal na Twitteru šéf slovenské diplomacie Miroslav Lajčák. "Dnes si musíme připomínat, že hodnoty listopadu 1989 je třeba vždy chránit," uvedl také.

17:30
Žádná demonstrace nezmění nic na tom, že Zeman bude podporovat Babiše, říká politolog

"Struktura ANO je nastavena velmi centralisticky a velmi jednoduše z hlediska toho, jak se zbavit nespokojenců," tvrdí v rozhovoru pro Aktuálně.cz Lubomír Kopeček z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně.

17:31
Na Slovensku položili tamní prezident s premiérem pietní věnce podle tradice

Slovenský prezident se dnes odpoledne spolu s premiérem Peterem Pellegrinim zúčastnil v okrajové části Bratislavy kladení věnců k památníku, jenž připomíná čtyři stovky lidí, kteří zemřeli při pokusu o útěk z komunistického Československa do západních zemí přes přísně střeženou hranici.

"Velmi bych si přál, aby tak jako před 29 lety i nyní převládal na Slovensku klid, chuť přispět k tomu, aby se Slovensko dále posouvalo k civilizovanému světu a aby bylo ve společnosti méně agrese a negativní energie," řekl Pellegrini.

17:40
Pražský výběr dnes zahájil v Praze Koncert pro budoucnost

Na Václavském náměstí v Praze dnes odpoledne začal vystoupením Pražského výběru Koncert pro budoucnost. Až do večerních hodin se na pódiu budou střídat hudebníci a řečníci. Akci, která je součástí Festivalu svobody, sledují v horní části náměstí tisíce lidí, další ještě přicházejí. Moderátory Koncertu pro budoucnost 2018 jsou politický komentátor Jindřich Šídlo a herečka Iva Pazderková.

17:51
V Kamenné Lhotě uctili prvního ministra spravedlnosti Soukupa

Zhruba 50 lidí dnes v Kamenné Lhotě na Kutnohorsku uctilo památku prvního československého ministra spravedlnosti Františka Soukupa. Kromě místních k obnovenému památníku v Soukupově rodné obci dorazili i zástupci justice a pražské Slavie.

Podle generálního ředitele fotbalového klubu Martina Kroba dnes málokdo ví, že Soukup byl členem někdejšího literárního a řečnického spolku Slavia. Vedle Kroba k pomníku položil věnec mimo jiné předseda pražského městského soudu Libor Vávra.

18:00
Na shromáždění v Pardubicích vyzvala disidentka Stibicová Babiše, aby odstoupil

V Pardubicích se před Východočeským divadlem, kde se před 29 lety odehrávaly protirežimní demonstrace, sešlo kolem dvou set lidí. Byla to jedna z nejmenších účastí za poslední roky. K lidem promluvila například známá disidentka Jarmila Stibicová, která zavedla řeč i na současnou politickou situaci. Požadovala, aby premiér Andrej Babiš odstoupil do doby, než bude prošetřena kauza Čapího hnízda než ji proberou nezávislé soudy.

Lidé s transparenty v Pardubicích

18:11
Téměř tisíc lidí a studentů si v Brně připomnělo historické události

Téměř tisíc lidí se dnes navečer sešlo na náměstí Svobody v Brně při akci Brněnský sedmnáctý. Při ní si studenti připomínají události 17. srpna z let 1939 a 1989. Jeden z pořadatelů Michal Hořínek řekl, že se zapojili studenti všech šesti brněnských vysokých škol. V 19:00 vyrazí z náměstí lampionový průvod směrem ke Kounicovým kolejím, které se za druhé světové války staly vězením a popravištěm.

18:18
"Boj za demokracii nikdy neskončí, nikdy," zaznělo na akci na Staroměstském náměstí
18:18
Studenti a obyvatelé Zlína si připomněli události 17. listopadu

Pochodem studentů a následným shromážděním na náměstí Míru uctili dnes odpoledne lidé ve Zlíně památku boje za svobodu a demokracii. Program začal u rektorátu Univerzity Tomáše Bati (UTB), odkud následně vyrazili studenti se svíčkami v rukou průvodem do centra města, kde ke shromáždění čítajícímu stovky lidí promluvilo několik řečníků. U pamětní desky obětem totalitních režimů umístěné na budově magistrátu účastníci setkání zapalovali svíčky a pokládali květiny a věnce.

18:19
Demonstrace na Staroměstském náměstí skončila hymnou
18:22
Daniel Kroupa promluvil i na Václavském náměstí
18:30
Na Václavském náměstí promluvil pomocný biskup pražský Václav Malý
18:37
Ostravou prošel průvod 200 lidí, někteří kritizovali Babiše

Přibližně 200 lidí prošlo odpoledne centrem Ostravy. Akci nazvanou Oslava svobody připravily ostravské kulturní a vzdělávací instituce. Průvod se odehrál v klidu, někteří z účastníků kritizovali premiéra Andreje Babiše (ANO).

"Babiši, demisi," skandovalo chvíli několik účastníků pochodu. Transparentem s nápisem "Svoje dítě nosím, neunáším" se zase vybavila mladá maminka se spícím batoletem v šátku na hrudi. Nesouhlas s politickou reprezentací byl ale okrajovou záležitostí. "Cílem akce je připomenout důležitost a nenahraditelnost svobody v naší společnosti a zároveň reflektovat její význam a proměnu v pojetí současné generace," uvedl mluvčí ostravské univerzity Adam Soustružník.

18:42
Organizátor demonstrace ocenil, že akce proběhla slušně a bez agresivity
18:47
Na Václavském náměstí promluvil ekonom Tomáš Sedláček
19:21
Eva Holubová promluvila na Václavském náměstí
19:23
Šimon Pánek na Václavském náměstí varoval před polarizací společnosti
19:26
Promluvila i skautka Lucie Myslíková
20:10
Na Václavském náměstí lidé zvonili klíči
21:07
Jan Skopeček navštívil památník Vojna v Lešeticích
22:15
Lidé se z akcí rozcházejí domů
22:16
Koncert pro budoucnost skončil, na Václavské náměstí přišlo několik tisíc lidí

Řečníci dnes na Koncertu pro budoucnost, který se uskutečnil v Praze na Václavském náměstí, hovořili především o svobodě a kritizovali současnou vládu. Na pódiu se během více než pěti hodin podle pořadatelů vystřídalo 17 hudebních formací a dvě desítky řečníků. Akci, která skončila zhruba ve 22:00, v chladném počasí přihlíželo několik tisíc lidí.

22:17
Fotogalerie k 17. listopadu

Nejlepší snímky z celého dnešního dne si můžete prohlédnout v galerii od fotografů Zbyňka Pecáka a Jana Rasche, kterou postupně aktualizujeme.

17. listopadu 2018

23:30
On-line reportáž končí

Vážení čtenáři,

dnešní on-line reportáž je u konce. Dění ale budeme dále sledovat.

Redakce HN

Babiš s Okamurou přišli na Národní třídu už po půlnoci