Vyhořet nezištnou péčí o blízké až tak, že pak člověk není schopen jim dobrou péči poskytnout, je riziko, jež se v takzvané sendvičové generaci zvyšuje. Lidí, kteří se starají jak o děti, nezletilé nebo ekonomicky ještě neaktivní, tak zároveň o stárnoucí rodiče, žije v Česku podle odhadů 300 tisíc. "Téma skloubení péče o děti a rodiče s prací je čím dál častější, a to zejména s odkládáním mateřství až ke čtyřicátému roku," míní psycholožka Sylvie Navarová.

Někteří její klienti dokonce řeší, jak zkombinovat práci a péči o rodiče a vnoučata. Taková situace vzniká prodlužováním doby odchodu do důchodu. Členové rodin v rolích pečovatelů si často nenajdou čas pro sebe a mohou u nich nastat problémy s pamětí nebo soustředěním či deprese. "Problematické skloubení kariéry a starosti o blízké vede nezřídka ke kariérnímu vyhoření a odchodu ze zaměstnání," říká Pavel Štern z organizace Byznys pro společnost.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru