Seděli jsme s manželkou na terase. Bylo to v červenci, v době úděsných veder. Ale slunce už zapadlo a my si otevřeli lahev vína.

"No poslyš, tohle je zajímavé!" zvolal jsem spíš pro sebe, ale zároveň nahlas. Četl jsem na tabletu článek britských novin o tom, že byl otevřen noční klub se sexuálními robotkami. Ne takovými těmi silikonovými pannami, sice dokonalými na pohled, ale nahánějícími hrůzu svou strnulostí. Ne, v tomto případě šlo o robotky, které s muži konverzují. Dokonce recitují básně. A umí vytvořit iluzi, že zároveň naslouchají.

"Co je zajímavé?" zeptala se žena.

Vylíčil jsem jí to. Shodou okolností jsem před několika měsíci četl skvělou esej Láska s roboty od Davida Levyho, v několik let starém čísle časopisu Wired. Nadchla mě, hlavně tím, kolik vzbuzovala otázek.

Když jsem o tom ženě vyprávěl, měl jsem v hlase zřejmě o krapet víc nadšení, než bylo vhodné. A ano, uznávám, má akademická poznámka o tom, že sex s robotkou by byl mimořádně zajímavým psychologickým experimentem, byla rovněž neuvážená.

Takže se ani nedivím, že mě manželka přerušila a chladně řekla: "To snad nemyslíš vážně?"

Překvapeně jsem zamrkal. "Co nemyslím vážně?"

"Že bys chtěl mít sex s nějakou robotkou?"

V tuto chvíli musím zdůraznit důležitou věc. Moje žena není žárlivá. Je to jedna z jejích mnoha pozitivních vlastností, kvůli kterým ji miluji. Možná jedna z nejlepších. Proto mě vehemence její otázky a divný důraz na slově "robotka" překvapily.

"Nenazýval bych to nevěrou," namítl jsem. "Vždyť jde o neživou bytost! Navíc se stále bavíme čistě teoreticky."

Zavrtěla hlavou. "To je jedno, co to je. Ale je to smutné a zvrhlé."

Šokovala mě. Skoro po 30 letech manželství moje žena projevuje žárlivost? A netýká se to dvacetileté dívky v minisukni, na kterou s chlípností padesátníka pomrkávám na ulici, nýbrž nějakého kusu silikonu ovládaného počítačovým algoritmem?

V tu chvíli mě to celé začalo zajímat ještě víc. A pak jsme se hodinu nebo možná víc bavili o tom, jak to z našich různých pohledů se sexem s roboty vlastně je. Jestli jde, nebo nejde o nevěru a jestli je to pro "podváděného" (uvozovky si případně odmyslete) více, nebo méně ponižující než nevěra s člověkem. Jakou roli v tom hrají emoce a úsudek. A zda je možné se zamilovat do algoritmu.

Můžeme žertovat, že když už nám roboti vezmou práci, jak teď všude čteme, budou nám to alespoň chtít vynahradit nabídkou kvalitního sexu. Anebo o tom seriózně zapřemýšlejme. Protože to, o čem psal David Levy před 10 lety víceméně teoreticky a co dnes existuje v prvním praktickém, byť nedokonalém provedení, jednou nastane. Tím si můžeme být jisti.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru