Domy s dřevěnou konstrukcí se v Česku těší stále větší oblibě. Zatímco před dvaceti lety se dřevostavby na výstavbě rodinných domů podílely zhruba z jednoho procenta, dnes už toto číslo vzrostlo na čtrnáct procent. Tohoto trendu si všimli i v Univerzitním centru energeticky efektivních budov Českého vysokého učení technického. Zde tým vývojářů ve složení Jan Včelák, Aleš Vodička a Marek Maška vyvinul systém na měření vlhkosti v konstrukcích ze dřeva Moisture Guard. Díky jeho senzorům je možné předcházet dřevokazným procesům způsobeným dřevomorkou nebo hnilobou. Senzory měří vlhkost a teplotu dřevěné konstrukce i vzduchu.

"Dřevostavba je specifická v tom, že vy do té konstrukce vůbec nevidíte. Vidíte jen sádrokartonovou předstěnu. Když vám začne vlhnout sádrokarton, tak v tu chvíli je konstrukce za ním úplně promáčená," říká Jan Včelák, který s kolegy založil společnost InoSens a s ČVUT se domluvil na odprodeji licence. Nedávno získali i dvoumilionovou investici.

"Díky investorovi můžeme zrychlit také vývoj senzorů do zdiva. To byl investorův prvotní záměr − měřit vlhkost zděných konstrukcí," uvádí Včelák, podle nějž by nové senzory mohly najít využití hlavně ve sklepech starších bytových domů v centrech měst.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Do kolika dřevostaveb už firma InoSens instalivala svůj systém? Jaké problémy může v domech odhalit?

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru