Domy s dřevěnou konstrukcí se v Česku těší stále větší oblibě. Zatímco před dvaceti lety se dřevostavby na výstavbě rodinných domů podílely zhruba z jednoho procenta, dnes už toto číslo vzrostlo na čtrnáct procent. Tohoto trendu si všimli i v Univerzitním centru energeticky efektivních budov Českého vysokého učení technického. Zde tým vývojářů ve složení Jan Včelák, Aleš Vodička a Marek Maška vyvinul systém na měření vlhkosti v konstrukcích ze dřeva Moisture Guard. Díky jeho senzorům je možné předcházet dřevokazným procesům způsobeným dřevomorkou nebo hnilobou. Senzory měří vlhkost a teplotu dřevěné konstrukce i vzduchu.

"Dřevostavba je specifická v tom, že vy do té konstrukce vůbec nevidíte. Vidíte jen sádrokartonovou předstěnu. Když vám začne vlhnout sádrokarton, tak v tu chvíli je konstrukce za ním úplně promáčená," říká Jan Včelák, který s kolegy založil společnost InoSens a s ČVUT se domluvil na odprodeji licence. Nedávno získali i dvoumilionovou investici.

"Díky investorovi můžeme zrychlit také vývoj senzorů do zdiva. To byl investorův prvotní záměr − měřit vlhkost zděných konstrukcí," uvádí Včelák, podle nějž by nové senzory mohly najít využití hlavně ve sklepech starších bytových domů v centrech měst.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru