Volání do zahraničí je vždy sázkou do loterie, nebo spíš útokem na naše peněženky. A ani nemusí jít o speciální reklamní čísla, která nám z účtu vysají tisíce. Stačí se podívat na docela "obyčejné" ceny českých operátorů, například za volání na Slovensko, do Německa, Rakouska nebo třeba do Francie. Byť jde o jednotný trh unie, na volání se nevztahuje stejná úleva jako na roaming (tedy volání ze zahraničí z českého telefonu domů za stejných podmínek jako v ČR) a deset či dvacet korun za minutu hovoru není žádnou výjimkou. Stejně tak se prodraží i posílání textových zpráv, jejichž cena se pohybuje kolem pěti korun za kus. Není divu, že řada lidí dává přednost volání a zprávám prostřednictvím datových aplikací typu WhatsApp či Messenger. A také tráví čas vyhledáváním wi-fi zdarma.

V příštím roce se má situace naštěstí změnit. Od poloviny května má volání na jiná čísla v rámci EU stát maximálně necelých pět korun, za zprávu pak zaplatíme nejvíc 1,5 koruny. V rámci nového telekomunikačního zákona to schválil Evropský parlament. Pro Česko je pak příznivé, že autorkou návrhu byla Češka − Dita Charanzová (za ANO). Nejen proto, že návrh prošel, ale také že ukázala opačný postoj než jeden z bývalých ministru průmyslu a obchodu Jan Mládek, který brojil proti nízkým cenám roamingu, jež považoval za elitářskou záležitost pro pět procent populace.

Jak totiž dokázalo sjednocení roamingových cen v minulém roce, přes veškeré námitky operátorů ke zdražení domácích cen balíčků nedošlo. Ani ke snížení. Konkurence funguje pořád stejně "dobře", což v praxi znamená, že se ceny pro jednotlivce nijak výrazněji nemění. A lze předpokládat, že by bez zásahu shůry (tentokrát z europarlamentu) neklesly ani ceny telefonování do zahraničí. Možná že opravdu nejde o masovou záležitost, ale v současné době by volání za hranice za rozumnou cenu, mělo být standardem a ne peněženku vysávajícím luxusem.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru