Proč se svolávala konference do Palerma, pokud vyhlídky na hmatatelný pokrok v Libyi nebyly valné? Protože co se týče proudu uprchlíků, ať už ze subsaharské Afriky nebo z Blízkého východu, představuje právě ona klíčovou tranzitní zemi a je třeba pokusit se využít každou příležitost, jak problém vyřešit.

Už samotná sestava, která nakonec dorazila do jihoitalského města, naznačovala, že jednání bude spíše přehlídkou, zda a kdo má jakou vůli řešit situaci v zemi, která od pádu Muammara Kaddáfího před sedmi lety zůstává chaotická. Ze špiček zůstali doma americký, francouzský i ruský prezident, který se však nechal zastoupit premiérem Medveděvem, aby bylo jasno, že po politickém a vojenském úspěchu v Sýrii si Rusko hodlá ohlídat své zájmy i na jihu Středomoří.

Základním problémem zůstává, že v Libyi není ani jeden jediný partner, s nímž by bylo možné se dohodnout, a i ten relativně nejsilnější, maršál Chalífa Haftar, jehož milice ovládají východ země, dal najevo svou distanci, když se vyhnul společné fotografii všech účastníků. Protože jeho jednotky ovládají východ země, může si dovolit nejen tento diplomatický šťouchanec, ale může i přehlížet vládu v Tripolisu, kterou uznává mezinárodní společenství.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru