Jedním z prvních výrobců, kteří změnili operační systém, byla již před mnoha lety firma Zebra Technologies. Důvod byl jednoduchý. Microsoft, výrobce tehdy nejrozšířenějšího operačního systému Windows, oznámil postupný útlum podpory svého systému pro mobilní terminály. Je třeba také podotknout, že současné Windows 10 se pro logistické terminály v podstatě nepoužívají, snad jedině s výjimkou tabletů.

Ostatní mobilní operační systémy jako například iOS od Applu své místo pro zařízení v logistice nenalezly. Další, například Linux či proprietární operační systémy, stojí v této oblasti zcela na okraji a jejich podíl se dále snižuje.

"Nově vznikající projekty jsou již jednoznačně na platformě Android," říká Čestmír Váňa ze společnosti Kodys. "Přesto stále ještě není podíl prodávaných terminálů s Windows zanedbatelný, byť definitivní podpora tohoto operačního systému bude ukončena již v roce 2020 pro Windows Embedded Handheld, respektive 2021 pro WinCE7. Je to proto, že někteří uživatelé doplňují zařízení do stávajících instalací a nemají ještě své aplikace přizpůsobené pro Android."

2021

Definitivní podpora operačního systému Windows bude ukončena již v roce 2020 pro Windows Embedded Handheld a v roce 2021 i pro Win CE7.

Vzhledem k tomu, že Android je poměrně otevřený operační systém, je třeba ve větší míře řešit jeho zabezpečení. Proto výrobci terminálů vyvíjejí různé doplňky, které umožňují vyšší zabezpečení i komfortnější práci, například rychlejší konfigurování a zprovoznění požadované aplikace a lepší provázanost se systémem pro správu mobilních zařízení. Vývoj těchto doplňků je prováděn ve spolupráci s autorem Androidu − Googlem.

Výhody i rizika přechodu na Android

"Momentálně nevidím jinou alternativu, která by měla Android na mobilních terminálech nahradit," vysvětluje Čestmír Váňa. "Výhodou je velké rozšíření tohoto systému a tím i všeobecná znalost Androidu ze strany vývojářů aplikací. Jistým rizikem je zvyšující se frekvence vydávání nových verzí OS, což klade větší nároky na správu aplikací. Na rozdíl od komerčních smartphonů ale výrobci logistických terminálů na toto pamatují a snaží se, aby aktualizace operačního systému bylo možné řídit. Nevýhodou Androidu jsou velké hardwarové nároky na chod vlastního operačního systému, nicméně při výkonnosti dnešních terminálů je to čím dál menší problém. Windows jako platforma pro mobilní terminály momentálně nepřipadá v úvahu a nevýhodou iOS je celková uzavřenost systému, což omezuje možnosti vývoje aplikací a spolupráci s periferiemi, jako je například integrovaný snímač čárových kódů. Vzhledem k tomu, že Android je již dostupný nejen pro běžné ruční, ale i pro vozíkové terminály a pro odolné tablety, preferoval bych tento systém. Jedním dechem ale mohu dodat, že v podstatě není žádná alternativa, která by skýtala perspektivu do budoucna, a tudíž není příliš mezi čím vybírat."

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.