V průběhu dějin bylo násilí základním nástrojem totalitních režimů. A pokud se vláda vedená tyrany rozhodne odpovědět na legitimní volání po svobodě násilím, lid se musí rozhodnout, zda utéci do neznámých končin, nebo zůstat a za svobodu bojovat.

V Sýrii s touto dynamikou žijeme každý den.

Syrská demokratická rada, jejíž členkou jsem, je multietnickou koalicí, představující politické křídlo Syrských demokratických sil. Režimu prezidenta Bašára Asada vzdorujeme řadu let. Co však začalo pokojnými protesty, brzy přerostlo v mnohem komplexnější hnutí, které bylo donuceno přijmout násilí jako prostředek obrany a jediný možný způsob, jak v Sýrii nastolit liberální demokracii.

Syrský režim, který o sobě prohlašuje, že je sekulární vládou, byl ustaven před několika desetiletími za pomoci násilí, jež použil proti svým odpůrcům. Nastolil dynastickou diktaturu − na hony vzdálenou republikánskému systému, o němž tvrdí, že v zemi dnes existuje.

Skutečnými vládci Sýrie nebyli politici, kteří by se museli zodpovídat voličům, nýbrž tajná policie a bezpečnostní složky, které vykonávaly zároveň legislativní, výkonnou a soudní moc.

Zatímco my nasazujeme bojovníky, kteří podléhají zákonu, Asadovým zákonem jsou zbraně.

Soudce, porotu i popravčí − ty všechny pevně ovládali příslušníci tajné policie. K nejhůře proslulým složkám režimu patřila rozvědka vzdušných sil, která byla u toho, když se k moci dostal Háfiz Asad. Využil svého vlivu v rozvědce a později i funkce ministra obrany k tomu, aby se v roce 1970 chopil prezidentství a moc pak předal svému synovi Bašárovi.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru