Německá vláda měla v roce 2015 k dispozici právní posudky o tom, že uzavřít hranice pro uprchlíky je legální. S odborníky na azylovou politiku a vedením policie o uzavření hranic jednala kancléřka Angela Merkelová ještě na začátku listopadu 2015, ale rozhodnutí nepadlo. Dokumenty, které měla kancléřka i ministr vnitra Thomas de Maizière na stole, měly zůstat v utajeném režimu a nebyly určeny ke zveřejnění.

Ve své investigativní reportáži to uvádí deník Die Welt, který se k dokumentům dostal. Jeden z nich je přímo nazván Možnost odmítnutí těch, kteří na německých hranicích žádají o ochranu. Vypracovalo ho ministerstvo vnitra a dospělo k názoru, že vrácení běženců zpět do Rakouska by nebylo porušením ani zákonů Německa, ani unijních smluv. Uprchlíci měli žádat o ochranu v první zemi EU, na jejíž území vstoupili. Což bylo ve většině případů Řecko nebo Itálie.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.