Čína podrývala a takřka zničila demokracii v Hongkongu od okamžiku, kdy od Velké Británie převzala kontrolu nad městem.

Peking vychytrale manipuloval s náležitě rozvinutým politickým a ústavním rámcem, aby postupně, krok za krokem, zlikvidoval autonomii Hongkongu. Byly opuštěny koncepty, jako jsou občanské svobody a sdílená moc, jichž si místní populace užívala za relativně osvícené vlády Britů. Spravedlnost a vláda práva, které jsou jádrem demokracie, chřadnou.

Jedinou možností, jak se z toho dostat, je odtržení od Číny a vytvoření nového demokratického státu.

S pomocí bezpečnostního aparátu, který tyto svobody postupně omezuje, se Číně podařilo dostat pod kontrolu takřka všechny aspekty života v Hongkongu, což mělo tento rok pro demokratickou opozici za následek neúspěch u voleb. Desítky aktivistů boje za demokratická práva byly odsouzeny za drobné delikty, někteří ovšem dostali dlouholeté tresty vězení.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru