Překvapení se nekonalo. Volby v samozvaných separatistických republikách v Doněcku a Luhansku vyhráli Denis Pušilin a Leonid Pasečnik. Podle údajů separatistů měli oba získat přes šedesát procent hlasů. Ruská média informovala o volbách jen velmi skoupě. Podle pozorovatelů to znamená, že doba "ruského jara", po kterém Kreml volal před čtyřmi lety, je definitivně pryč. Moskva nyní sází na zcela loajální osoby, které neskrývají, že právě oddanost Kremlu je jediným důvodem, proč jsou ve svých funkcích.

"Vysoká volební účast ukázala celému světu, že na Donbasu (zahrnuje dnešní Doněckou a Luhanskou oblast, pozn. red.) žije hrdý a moudrý národ, který věří ve své síly a rozhodně odmítá tupou oficiální politiku Kyjeva," napsal oběma vítězům v blahopřejném dopisu pomocník ruského prezidenta Vladislav Surkov, který má v Kremlu separatistické republiky na starosti.

Volební účast kolem osmdesáti procent ale řada svědků zpochybňuje. "Podle oficiálních údajů v DNR (Doněcká lidová republika, pozn. red.) žije 2,3 milionu lidí. To znamená, že by podle předválečných zvyklostí bylo potřeba 1200 volebních místností. Jenže jich bylo otevřených jen 480," říká Vital Sizov, analytik z Doněckého institutu informací.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.