Původně měla být turecká elektrárna Adularya velkou vzpruhou pro český průmysl. Téměř po osmi letech se z ní nicméně stala noční můra nejen firem, které se na ní podílely, ale i českého státu, který na tepelnou elektrárnu poskytl peníze. Až nyní konečně svitla šance, že by mohl aspoň část z půjčených miliard dostat zpátky.

Představenstvo tureckého státního fondu TMSF, který elektrárnu nyní vlastní, konečně vypsalo tendr na její prodej, i když to oproti původnímu plánu bylo s desetiměsíčním zpožděním. Už dnes by se měla celá akce začít inzerovat v tureckých médiích.

Informaci HN potvrdily obě české instituce, které projekt pomáhaly financovat, tedy Česká exportní banka a exportní pojišťovna EGAP. "Je to výsledek intenzivních jednání EGAP a ČEB s tureckou stranou s cílem minimalizovat dopad obchodního případu Adularya na státní rozpočet," uvedl pro HN šéf pojišťovny Jan Procházka.

"Byli jsme i s EGAP coby partneři při vyjednávání podmínek prodeje elektrárny informováni o tom, že otevírání obálek s nabídkami proběhne 29. ledna 2019," dodává i generální ředitel České exportní banky Jaroslav Výborný.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.