V roce 1951 uprchl jeden chlapec se svou rodinou z hořící vesnice během kruté války, která přinesla jejich zemi nespočetné množství mrtvých a zkázu. Stal se očitým svědkem lidského utrpení, které ho děsilo celá následující léta.

Toto dítě, jež válečný konflikt vyrval z jeho rodných kořenů, jsem byl já − tentýž chlapec, který vyrostl, dospěl a v roce 2006 se stal v pořadí osmým generálním tajemníkem Organizace spojených národů.

Jako generální tajemník OSN jsem po celém světě potkal spoustu dětí, zejména v Africe a na Blízkém východě, které mi připomínaly mou vlastní zkušenost bolestného odtržení od domova. Pokaždé jsem v nich spatřoval sebe sama a jen mě to utvrdilo v rozhodnutí pozvednout uprchlický problém do čela globální agendy dneška.

Koncem roku 2017 musel podle Úřadu vysokého komisaře OSN opustit své domovy rekordní počet 68,5 milionu lidí v celém světě, včetně 25,4 milionu běženců. Pouze 102 800 z nich, tedy méně než jednomu procentu, se v témže roce podařilo vrátit se domů. Údaje získané v rámci Projektu nezvěstných běženců (spustila ho Mezinárodní organizace pro migraci − IOM, pozn. red.) navíc ukazují, že během první poloviny roku 2018 zemřely při nebezpečné cestě přes hranice a na volném moři téměř dva tisíce uprchlíků a běženců.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru