Na pražském náměstí Jana Palacha se v úterý ráno sešli taxikáři protestují proti poskytovatelům taxislužeb typu Uber či Taxify. Zhruba v 09:15 jich bylo na náměstí zhruba dvacet, o hodinu později došli přes Mánesův most ke Strakově akademii, kde na podatelně předali výzvu, ve které vládu žádají o nápravu podle nich nerovných podmínek v taxislužbě. Následně kolem 10:45 protest ukončili. Taxikáři protestovali v Praze na začátku letošního roku, kdy pomalými jízdami blokovali centrum města.

Před Strakovou akademií chtěli vládě vyjádřit svůj nesouhlas s připravovanou novelou zákona o silničním provozu. Ta podle nich nereaguje dost důsledně na alternativní taxislužby, jako je Uber nebo Taxify. To, že taxikáři neplánují jako při dřívějších protestech blokovat magistrálu, ještě neznamená, že by nyní byli spokojenější.

"Vadí nám, že tu čtyři roky fungují služby, u nichž 90 procent řidičů nedodržuje zákony, které jsou psané a platné. Uber se sice v memorandu s vládou k něčemu zavázal, ale stejně půlku nesplnil a jede se dál," říká Petr Polišenský, předseda Sdružení českých taxikářů.

Polišenský po ukončení protestu uvedl, že ho mrzí nízká účast taxikářů. Podle něj to ale bylo tím, že spousta z nich má vlastní problémy, kvůli kterým se protestů nemůže zúčastnit. Původně měli totiž taxikáři protest naplánovaný až do 20:00.

Americká společnost Uber už v některých ohledech požadavkům vlády vyšla vstříc. Poskytla například finanční správě informace o příjmech svých řidičů. Ta je tak může využít pro daňovou kontrolu. Estonské Taxify se s úřady zatím na podobné dohodě nedomluvilo.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.