Nejprve Uruguay v roce 2013, letos Kanada. Také několik států USA. Marihuana je postupně legalizována i pro rekreační účely. A také obchod s ní.

Byznys tuší velké příležitosti. A s ním i investoři. Akcie firem, které na konopných produktech vydělávají, zažívají zlaté časy. Například akcie kanadské společnosti Tilray, jež vyvíjí konopné přípravky pro lékařské účely, vylétly od svého červencového uvedení na burzu ­Nasdaq ­zhruba o 540 procent.

Investory povzbuzují novinky, že s pěstiteli konopí jednají giganti jako Coca-Cola či Diageo, pod niž patří pivo Guiness nebo vodka Smirnoff. Heineken už v Kalifornii prodává nápoj na marihuanové bázi. Řada velkých trhů však marihuanu stále drží zcela v ilegalitě − a to i její lékařské využití.

Jde o země jako Francie, Švédsko či Japonsko. Možná že k částečné legalizaci v těchto zemích přispěje studie, již právě publikoval americký Národní úřad pro ekonomický výzkum.

Autoři empiricky potvrzují, že legalizace marihuany zvyšuje porodnost. Zkrátka proto, že když lidé více "hulí", touží si více užívat. Častěji se tedy oddávají sexu. I když jde mnohdy také o méně chráněný sex, příznivý dopad na porodnost by mohl obměkčit konzervativnější část veřejnosti.

Konopným akciím to jistě dodá další růstový impulz.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru