Snad nikde jinde v Evropě nenabývá zužující se prostor nezávislých zpravodajských médií tak dramatické podoby a nemá tak zlověstné důsledky jako v Maďarsku. Konec dvou celostátních deníků je v tomto ohledu ukázkovým příkladem.

Deník Magyar Nemzet přestal vycházet v dubnu, jen několik dní poté, co strana Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána drtivě vyhrála parlamentní volby v zemi. Majitel listu, někdejší Orbánův přítel, který se následně stal jeho velkým odpůrcem, hovořil o finančních problémech. Mnozí pozorovatelé ale uvádějí, že načasování konce vydávání deníku mělo co do činění s politikou.

"Když Orbán vyhrál volby, nevěřil jsem, že má deník šanci na přežití," říká Gábor Polyak, ředitel budapešťského think-tanku Mertek Media Monitor. "Nemyslel jsem si ale, že to bude tak náhlé."

Zánik deníku Magyar Nemzet s osmdesátiletou tradicí přišel ani ne dva roky po ještě rychlejším konci jiného respektovaného listu Népszabadság. Také majitel tohoto deníku zmiňoval finanční problémy. Náhlý konec listu byl ale spojován se skutečností, že psal o skandálu okolo zneužití veřejných fondů pro potřeby soukromých cest.

Oba deníky přežily desetiletí komunistických vlád a v bouřlivých devadesátých letech se angažovaly politicky. V té době však začal mediální průmysl v Maďarsku, tak jako všude jinde, narážet na existenční problémy.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru