Strašlivé krveprolití, které zpustošilo Evropu v průběhu konfliktů, jež se odehrály pětasedmdesát let před vypuknutím druhé světové války, se rychle stává součástí dějin z časů dávno minulých. Relativní mír, který vládne od roku 1945, není náhodný − je produktem institucí a spojenectví, jež vznikly s obrovským úsilím po obou posledních velkých válkách. Tyto instituce a zejména oficiální přátelské svazky mezi Spojenými státy a Evropou zůstávají dnes stejně nepostradatelnými pro bezpečnost a stabilitu ve světě jako před šedesáti lety, kdy budoucí EU začala dostávat konkrétní obrysy.

Po druhé světové válce pomohly západní demokracie v čele se Spojenými státy Německu, Itálii a Japonsku k hospodářské obnově i tomu, aby se staly stabilními demokraciemi.

Vytvořily mezinárodní instituce, jejichž cílem byly mír, stabilita a prosperita ve světě: Spojené národy, NATO, Světovou banku, Mezinárodní měnový fond a zejména Evropskou unii. Snažily se zabránit opakování minulosti tím, že podporovaly rozvoj mezinárodního obchodu a kolektivní bezpečnost. Ve velké míře se jim to podařilo.

Kritici Evropské unie poukazují na její nedostatky, některé z nich jsou zásadní a je nezbytné je řešit. Jsou však bohatě vyváženy rozvojem osobních svobod, stability, obchodu a prosperity, jež mohou Evropané využívat.

Je v zájmu členských států Evropské unie vyrovnat se s neúspěchy EU a napravit je, ne otočit se k nim zády. Musí nalézt způsob, jak dostat pod kontrolu některé excesy a zaplnit teprve nyní patrný nesoulad, daný skutečností, že měnová unie vznikla bez nezbytného politického krytí. Nebude to snadné. Jistě to ale nepřesahuje možnost kontinentu tak bohatého na dějinné události, talentované lidi, materiál a morální zdroje.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru