Liberální světový pořádek, na nějž jsme se spoléhali od konce druhé světové války, čelí nečekanému útoku. Síly, o nichž jsme se domnívali, že jsou dávno mrtvé, zvedají svoji ohyzdnou hlavu. Autoritářské uchvácení moci, sektářské předsudky a toxická směsice nacionalismu a nostalgie společně nahlodávají instituce, které tvoří základy globálního míru a prosperity.

Tyto síly jsou však symptomy čehosi mnohem silnějšího, legitimního a ne zcela zhoubného. Lidé se někdy vydávají na nesprávnou cestu, protože ztratili důvěru ve staré, osvědčené odpovědi.

Tato frustrace je skutečná a pochopitelná. Globální ekonomika zrychluje digitálním tempem, avšak naše systémy a politika uvízly v industriálním věku. Základní smlouva, tvořící jádro demokratických společenství, se bortí. Mzdy stagnují. Školy nejsou schopny reagovat na poptávku trhu. Vláda věcí veřejných je oslabována nebo rovnou podkopávána organizovaným kapitálem a stranickou paralýzou. Nelze se divit, že se občané všude bouří ze strachu, že zůstanou někde daleko vzadu, zatímco jiní se řítí vpřed.

Ignorovat tento strach znamená vyvolat ještě větší hospodářské vykolejení společnosti a všechnu tu zlobu a odcizení, které s sebou ono vykolejení nese. Naše instituce závisí na veřejné důvěře a opětovně ji získat musí být nyní prioritou číslo jedna.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru