Když jsem se jednoho dne díval na Akropoli ze střechy jistého aténského domu, vzpomněl jsem si na slova Samuela Becketta: "Vždy unavený. Vždy selhávající. Nevadí. Zkus to znovu. Chybuj znovu. Chybuj lépe."

Aténská demokracie, ryze mužská záležitost, zdaleka ne univerzální, selhala ve vhodný čas.

Přesto, pozorovat tuto bílou citadelu v rozbřesku nad Aténami znamená připomenout si tisíciletí lidského úsilí vytvořit systém, který by občanům umožňoval výkon moci tím, že vhodí do urny hlasovací lístek. Vládu lidu, skrze lid a pro lid, jak to definoval Lincoln.

Zkus to znovu. Chybuj znovu. Chybuj lépe.

Je důležité nahlížet na naše dnešní lopotné úsilí o demokracii v určité perspektivě. V nejlepší ze svých podob je demokracie systémem, který opravňuje svobodné občany, aby se podíleli na utváření svých osudů. V té nejhorší šarádou, v níž občanské vazby erodují, moc se hromadí v rukou několika jedinců, sledování vlastního prospěchu se stává normou a tolerance a zdrženlivost jsou pohlceny vytím lůzy. Pak se samo slovo stává falší, přetvářkou používanou autokraty, jako je Vladimir Putin.

Řecký Parthenon nás nabádá k tomu, abychom byli tvrdošíjní v záležitostech posvátnosti pravdy.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru