Přestože ceny letenek zůstávají stejné a leckdy jdou dolů, na výsledcích společností, které nabízejí takzvanou nízkonákladovou přepravu, se to nijak neodrazilo. Naopak, díky promyšlené cenotvorbě za sedadla, zavazadla, přednostní odbavení a mnohé další "výhody" jejich ekonomika posiluje. To se však stále více nelíbí jejich zákazníkům. Ti upozorňují na to, že dodatečné služby mohou překročit a často také reálně překračují cenu letenky. A také že u cestování nejde jen o samotnou cestu, ale o celkovou službu.

Nutno říci, že jakkoli jsou všechny výše zmíněné argumenty pravdivé, nemají nic společného s nízkonákladovým světem. Společnosti, které nabízí levné letenky, jednoduše využily toho, že existuje spousta lidí, kteří chtějí cestovat a objevovat svět. Přesně na tuto skupinu se zaměřily. A je jedno, jestli jde o studenty, nebo o lidi, kteří prostě chtějí jezdit častěji, než jim jejich příjem umožňuje. Ti všichni jsou ochotni oželet jistou (i docela velkou) míru komfortu jen proto, aby konečně dostali šanci podívat se do míst, která by pro ně předtím byla nedostupná. Kdo si třeba uměl před třiceti lety představit romantický eurovíkend na druhém konci kontinentu? Nebo "pařbu" v Rize? Bylo snad dříve myslitelné zajet si do Paříže na předvánoční nákupy či do Madridu na výstavu Hieronyma Bosche? Pokud člověk zrovna nedědil, nic takového ho ani nenapadlo, natož aby to uskutečnil.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru