V debatě týkající se teritoriality je vytvářen dojem, že exekutoři jsou povýtce lidumilové, kteří by nejraději chudým ze svého trochu přilepšili, a jen lítá konkurence (jiných lidumilných) je nutí k praktikám, kvůli nimž se stávají postrachem. A že tedy to prostinké opatření, že konkurence zmizí, nastolí bezmála ráj na zemi. Ve skutečnosti by ale odstraněním konkurence pravděpodobně negativní jevy nezmizely.

Co ony jevy jsou, tedy co vlastně lidem na exekutorech vadí? Moje zkušenost je taková, že to základní, na co si lidé stěžují, nebývá ani samotný postup exekutora, ale to, že z na počátku nevinného závazku vznikl dluh tak velký, že na jeho umoření v lepším případě padne celý majetek, v horším se jej nikdy umořit nepodaří, jen stále narůstající příslušenství bude odčerpávat vše, co dlužník v budoucnu vydělá. Dokud bude naše právo připouštět a v některých oblastech přímo působit takové nárůsty dluhů, nářky na exekutory nepřestanou. Hlavní dnešní problém tak teritorialita dozajista neodstraní.

Související

K tomu se přidávají stížnosti na jednotlivé agresivní, a někdy zřejmě dokonce kriminální praktiky některých (nelze dosti zdůrazňovat, že jen některých) exekutorů, jejich zaměstnanců nebo i třetích osob: dlužníci bývají pod pohrůžkou zabavení (prakticky bezcenného nebo i nezabavitelného) majetku nuceni "sehnat" hotovost, což obyčejně znamená zadlužit se jinde a víc, někdy jsou prý na lichváře zaměstnanci exekutora přímo odkazováni. Dlužníci, kteří vlastnili nemovitost, si pravidelně stěžují na její mimořádně nevýhodný prodej (třeba i jen za desetinu tržní ceny) buď v exekuci samotné, nebo některému z "podnikatelů", kteří se na tyto situace specializují a svou "pomoc" dlužníkům aktivně nabízejí, jakmile se z veřejně dostupných seznamů o exekuci dozvědí. Znamená to ale automaticky, že odstraněním konkurence tyto praktiky odpadnou?

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 40 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru