Místo aby lidé obíhali úřady, mají od července možnost vyřídit většinu papírování přes nový Portál občana. Spustilo jej ministerstvo vnitra a umožňuje přístup z domova. Zatím se však do něj zaregistrovalo jen 8357 lidí. Aby ho člověk mohl pořádně vy­užít, potřebuje nejen nový občanský průkaz, ale i datovou schránku a čtečku, která pravost občanky ověří. I kvůli tomu není přihlášení k portálu úplně snadné.

8,3 tisíce

lidí se zatím zaregistrovalo do Portálu občana, který vláda spustila letos 8. července.

Teď by se ale měl přístup zjednodušit. "Pracujeme na propojení s bankovní identitou, kterou mají v Česku miliony lidí. Jednáme s bankami, za jakých podmínek by to pro ně bylo zajímavé, a blížíme se k dohodě," prohlašuje Vladimír Dzurilla, vládní zmocněnec pro oblast IT. Za malým počtem uživatelů ale stojí i nedostatečná propagace portálu. Chybí snaha dát o něm lidem vědět. Zejména proto, že projekt zatím běží v testovacím režimu a obsahuje jen omezený počet služeb. Brzy však podle Dzurilly ministerstvo spustí výraznější kampaň. Může si to dovolit i proto, že služeb na portálu přibývá.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.