V Brně se podle koaliční dohody mezi ODS, lidovci, piráty a ČSSD má stát primátorkou jednička ODS Markéta Vaňková. Žena, která mezi roky 2007 až 2011 jako advokátka vymáhala dluhy, které původně patřily ostravskému dopravnímu podniku, pro offshorovou firmu Brandson Enterprises. Tvrdý obchod vynesl neznámému majiteli desítky milionů korun.

Způsob vymáhání původně bagatelních částek, který umožnily tehdejší zákony, posílal statisíce Čechů do neřešitelné situace a dluhové pasti. I jméno Vaňkové figuruje na řadě dokumentů, které popisují zabavování majetku a dražby kvůli nezaplacené tisícikorunové pokutě. Politička je ve vysvětlování svého tehdejšího angažmá velmi vyhýbavá, tvrdí, že působila pouze jako najatá advokátka. Nabídky k uskutečnění rozhovoru opakovaně odmítá, nyní nereagovala ani na e-mailem zaslané otázky.

HN zjistily, že Vaňková nepřišla v roce 2007 k vymáhání pohledávek po ostravském dopravním podniku náhodou. Mimořádně ziskovou transakci, během níž se z chybějící jízdenky za pár korun stávaly mnohatisícové dluhy, její kancelář naopak spoluorganizovala.

Byznys s pokutami zařizoval tehdejší zaměstnanec, koncipient Josef Košíček. Ten získal plnou moc k podnikání s firmou KSK Imex, která dluhy v elektronické aukci koupila, aby je přeprodávala záhadné offshorové společnosti Brandson Enterprises registrované v Londýně. Vaňková, která poté jako advokátka firmu s neznámými majiteli sama zastupovala a dluhy vymáhala, tvrdí, že získala z lukrativního obchodu za pět let jeho trvání pouhých 700 tisíc korun. Pokud říká pravdu, tak utajeným vlastníkům umožnila vydělat prakticky celý výnos.

Klíčovou roli hrála v případu společnost KSK Imex, která sloužila jako nákupčí balíku dluhů. Nikdy však nebyla inkasní agenturou, tedy firmou, která se cíleně zabývá obchodem s pohledávkami. V době, kdy dluhy po černých pasažérech koupila, byla už navíc několik let mrtvou firmou. "V letech 2001 až 2003 jsem obchodoval s pneumatikami, od roku 2004 jsem však už žádnou činnost nevykonával," řekl HN většinový majitel firmy Martin Kolář, který se dnes živí účetnictvím. O pohledávky se prý nikdy nezajímal. "To firma nedělala, tenhle způsob podnikání mi nepřijde příliš morální," říká.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.