Akcionáři polostátní společnosti ČEZ si včera po dlouhé době poslechli dobré zprávy. Energetická firma nejen že vylepšila svůj očekávaný zisk na letošní rok, zveřejněná čísla navíc dávají tušit výrazně lepší výsledky i v následujících letech. "Nejtěžší období máme za sebou. Od této chvíle čekám každý rok nárůst," říká v rozhovoru pro HN generální ředitel firmy Daniel Beneš.

Původně ČEZ předpokládal letošní zisk 12 až 14 miliard, nyní ale tato čísla upravil na 13 až 14 miliard korun. Meziročně se nicméně stále jedná o výrazné zhoršení. I díky prodejům některých aktiv firma vykázala za minulý rok zisk 19 miliard korun. Je to vidět i na výsledcích za prvních devět měsíců letošního roku. Ty se meziročně propadly dokonce o 45 procent na 9,1 miliardy, o 12 procent klesly i výnosy firmy.

Zisky ČEZ dlouhé roky klesaly hlavně kvůli propadům cen elektřiny na velkoobchodních trzích. Ty dosáhly svého dna v roce 2016, od té doby ale vzrostly zhruba 2,5krát na dnešních zhruba 54 eur za megawatthodinu. Mohl za to hlavně dramatický růst cen emisních povolenek, které si velké firmy musí kupovat za vypouštění emisí oxidu uhličitého do atmosféry.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Za jaké ceny ČEZ prodává svou elektřinu?
  • Příští rok se na hospodaření ČEZ mohou pozitivně projevit dvě jednorázové události. O které jde?

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.