Dámy a pánové, když mě Pavel Beneš poprosil, abych promluvil na vernisáži jeho výstavy, byl jsem potěšen i překvapen. V této roli se ocitám poprvé. A jak to v podobných případech bývá, cítím vzrušení i obavy.

Jsem celkem zdatným autorem nekrologů. To jsem v minulosti prokázal. Nenapsal jsem jich moc, ale uměly takzvaně vzít za srdce. Dokazuje to i fakt, že mám od svých přátel několik předběžných objednávek.

Takže kdyby toto byl smuteční kar, a nikoli vernisáž, garantuji, že by jediné oko nezůstalo suché. Ale jelikož je mým úkolem otevřít výstavu, nemohu zaručit nic.

Ptal jsem se samozřejmě autora, co by chtěl, aby v mé řeči zaznělo. "Je mi to celkem jedno," prohlásil. "Požaduji jen to, abys mě vychválil do nebes."

S dovolením se o to pokusím. Nejsem úplný nováček, aspoň co se týče vystupování na společenských akcích. A nespecializuji se pouze na pohřby. Například jsem byl už pětkrát za svědka na svatbě. Moje skóre je dva tři v neprospěch rozvodů. I to ukazuje mou úspěšnost. V trvanlivosti manželství si ta "má" vedou lépe než celostátní průměr.

Čímž se dostávám k tomu, jak jsme se s Pavlem poznali. Zeptal jsem se ho v roce 1991, kdy už byl uznávaným grafikem s dobrou pověstí a já začínajícím reportérem v časopisu Reflex, jestli by mi neudělal pozvánku na svatbu. Souhlasil.

Udělal ji ve formě složenky. Pamětníci z mé generace, i ti starší z vás, vědí. Zelený podlouhlý proužek papíru, kterým se za socialismu platily účty. Nenáviděný symbol dospělosti. A také symbol světa, ve kterém úmornost, beznaděj, bezvýchodnost a truchlivost převládají nad radostí a nadějemi.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu svým přátelům
  • Přístup do on-line archivu od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek?
Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru