Španělský premiér Pedro Sánchez připustil, že přestěhování ostatků diktátora Franciska Franka z obrovského mauzolea v Údolí padlých se zřejmě zdrží. Nyní očekává, že k tomu dojde nejdříve v prosinci nebo až v lednu příštího roku. Původně se přitom mluvilo už o podzimu.

"Jisté ale je, že k přestěhování ostatků dojde," zdůraznil premiér, který z tohoto kroku udělal jedno z nejdůležitějších rozhodnutí své vlády. Sánchez tímto navazuje na snahu dřívějšího socialistického premiéra Josého Luise Zapatera, který se o jejich přestěhování bez úspěchu pokoušel už před jedenácti lety.

Zatím přesně není jasné, kde ostatky španělského diktátora skončí. Hovoří se o nejmenovaném malém hřbitově v Madridu.

Stavba mauzolea v Údolí padlých trvala přes dvacet let. Podíleli se na ní částečně i političtí vězni. Jsou tam uloženy jak ostatky Frankových odpůrců, tak i příznivců.

Otázka přestěhování Frankových ostatků ale i více než 40 let po jeho smrti rozděluje španělskou společnost. Údolí padlých, které leží asi 50 kilometrů od Madridu, mnozí Španělé považují za jeden z hlavních symbolů občanské války z let 1936 až 1939 a Frankovy diktatury. Někteří se už nechtějí ohlížet do minulosti a otevírat staré rány. Jiní se domnívají, že existence mauzolea je políčkem pro oběti diktatury.

Socialistický premiér Sánchez to chce změnit a vytvořit z údolí opravdové místo národního smíření. Vláda také narazila na nesouhlas Frankových potomků. Ti vyhrožují, že se případně obrátí na soud.

Související