Mnohovrstevnaté, sebevědomé a úspěšné město, které snese srovnání s Berlínem, Kodaní nebo Barcelonou. Praha po čtyřleté vládě nové koalice pirátů, Prahy sobě a Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN), která ve středu představila své programové prohlášení.

Vlády by se měla ujmout po zasedání zastupitelstva, které dosluhující primátorka Adriana Krnáčová svolala na příští čtvrtek.

"Naše koalice bude čelit mnoha výzvám vyplývajícím z dlouhodobých problémů," uvedl lídr pirátů a budoucí primátor Zdeněk Hřib. "Chceme v Praze stavět, abychom vyřešili dlouhodobou krizi bydlení, ale současně chceme sázet stromy," uvedl jeden z plánů koalice.

Bohaté město v mizerném stavu. Koalice přebírá Prahu v situaci, která by se dala popsat parafrází slavného projevu Václava Havla: "Toto město nevzkvétá." Nestaví se byty. V délce povolovacích procesů staveb drží Praha v aktuálním žebříčku Světové banky 156. místo. Dopravní infrastruktura je zanedbaná. Výmluvy na "dědictví minulosti" ovšem nebudou chtít Pražané poslouchat dlouho.

Pokud se koalici nepodaří rychle dosáhnout alespoň nějakých viditelných zlepšení, bude vystavena silné kritice, což povede k vnitřnímu pnutí. Sázka na to, že koalice vydrží celé čtyři roky, by byla velmi riskantní.

Většina věcí v programovém prohlášení je očekávaných. Prioritami nové koalice je kromě bydlení a rozhýbání výstavby také budování dopravní infrastruktury. Tedy například Městského okruhu, metra D a nových mostů. A také údržba té stávající. Jen na zanedbané údržbě pražských komunikací je dluh dvacet až třicet miliard korun. Nejviditelněji se to projevuje na mostech − ať už to byla zřícená Trojská lávka, či kritický stav řady mostů v čele s Libeňským.

Programové prohlášení má celkem 35 stran. Nakonec v něm není kontroverzní bod podpory hypoték, který prosazovala Hana Marvanová ze Spojených sil pro Prahu. Ta chtěla, aby město ručilo za hypotéky pracovníků v profesích, které potřebuje − tedy například učitelů, hasičů, zdravotníků či policistů. Jenže zbylé dvě strany se obávaly, že garance naopak ještě zdraží bydlení v Praze. Bod se tak do prohlášení nedostal.

Místo toho se objevuje obecná fráze, že koalice připraví "pilotní projekt využití fondu bydlení ve prospěch občanů pracujících v profesích, které jsou pro město nepostradatelné".

Bydlení s otazníky. Koalice má řadu zajímavých dílčích nápadů, ale konkrétní výsledky raději neslibuje. Vystihuje to věta: "Chceme, aby žádná pražská rodina s dětmi a žádný senior nežili na ubytovně." Zní to hezky, ale mezi "chceme" a "zajistíme" je značný rozdíl. Nekonkrétní je program i v otázce Airbnb. Koalice uvádí, že se zasadí o úpravu zákonů, aby "krátkodobé pronájmy nedopadaly negativně na obyvatele Prahy", ale jak to udělat, se nedočteme. Některé sliby jsou přímo nesplnitelné. Například avizované zastavení privatizace bytů nemůže magistrát nařídit. Byty jsou majetkem městských částí, které mají autonomii.

Dalším z bodů je vytvoření celopražské bytové politiky a zvýšení dostupnosti bydlení. Za tím je například tvorba pravidel, za kterých by se obecní byty pronajímaly, a to především nízkopříjmovým skupinám.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru