◼ USA
Ministr spravedlnosti USA Sessions rezignoval

Americký ministr spravedlnosti Jeff Sessions ve středu na výzvu prezidenta Donalda Trumpa odstoupil z funkce. Podle agentury Reuters zaslal do Bílého domu rezignační dopis a prezident mu za vykonanou práci poděkoval. Demokraté se obávají, že krok může ohrozit vyšetřování kauzy ruského vměšování do amerických prezidentských voleb v roce 2016.

◼ RUSKO

Naděje na uklidnění vztahů s USA je podle Ruska malá

Normalizace rusko-amerických vztahů není v dohledu, řekl včera v reakci na výsledek voleb do amerického Kongresu mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Sdělil také, že Rusko bude případné další protiruské sankce, o nichž USA uvažují kvůli chemickým zbraním, považovat za nelegální. Dialogu s USA se prý ale Rusko nebrání. "Jde o problémy související se stabilitou a kontrolou zbraní. Bez dialogu se tyto problémy samy nevyřeší," řekl Peskov.

◼ ČESKO
Vláda schválila půjčku 11,5 miliardy korun na železnice

Česko bude v letech 2019 až 2025 čerpat na modernizaci železnic úvěr 11,5 miliardy korun od Evropské investiční banky (EIB). Na včerejším jednání to schválila vláda. Peníze chce stát investovat do rozšíření osmi úseků železničních koridorů. Skutečná výše vyčerpaných peněz se bude odvíjet od reálných nákladů na stavby. Dalších 11,5 miliardy korun poskytne na projekt stát a necelou miliardu budou tvořit peníze z evropských fondů.

◼ ČESKO
Část neschopenky se bude vyplňovat elektronicky

Lékaři v Česku by měli od července příštího roku začít vyplňovat část neschopenek jen elektronicky. České správě sociálního zabezpečení by oznámení o začátku a konci pracovní neschopnosti měli posílat pouze přes počítač. Návrh novely o nemocenském pojištění včera schválila vláda. Ministerstvo práce označilo změnu za první etapu zavádění e-neschopenek. Zaměstnavatelé i lékaři návrh kritizují a mají k němu výhrady.

◼ ČESKO
Za měsíc se rozšíří nákupní možnosti přes internet

Českým zákazníkům se od začátku prosince podstatně rozšíří nákupní možnosti přes internet. Evropská unie od 3. prosince zakáže dosavadní praktiky prodejců, jako je blokace zákazníků z jiných zemí či automatické přesměrování spotřebitele na stránky v jeho jazyce, kde jsou ale často vyšší ceny. Zahraniční e-shopy musí od prosince umožnit Čechům nakupovat za stejných platebních a dodacích podmínek jako občanům ve svém domovském státě.

 

 

◼ SLOVENSKO
Slováci budou zálohovat PET lahve a plechovky

Slovensko zahájilo přípravy na zavedení systému zálohování plastových lahví a plechovek s nápoji, od kterého si slibuje omezení množství odpadu. V regionu střední Evropy zálohování PET lahví a plechovek zatím nezavedla žádná země. "Plastový odpad představuje pro přírodu velkou zátěž. Zálohování je nejlepším způsobem řešení," uvedl ministr životního prostředí László Sólymos. Přesný termín spuštění systému ale ministerstvo nestanovilo.

◼ ČESKO
V cizině byl dopaden bývalý pražský imám Shehadeh

Policejní speciální složky vypátraly v zahraničí bývalého pražského imáma Samera Shehadeha, který je obviněn z podpory terorismu a loni opustil Česko. Shehadeh by měl být v nejbližších dnech transportován do České republiky. Detaily akce nejsou známy. Z podpory terorismu byl obviněn před rokem poté, co jeho bratr a švagrová vycestovali do Sýrie, kde se účastnili bojů v sesterské teroristické organizaci al-Káidy. Imám jim podle obvinění pomáhal.

◼ ČESKO
UNICEF: O dětských právech nemá tušení 16 procent dětí

V Česku za posledních deset let ubylo dětí, které vědí o tom, že jsou i dětská práva a co znamenají. Celkem 16 procent českých chlapců a děvčat mezi devíti a 17 lety nemá o jejich existenci tušení. Desetina dětí pak o pojmu slyšela, ale neví, co obsahuje. Před deseti lety o dětských právech a jejich podobě nemělo povědomí celkem osm procent hochů a dívek. Ukázal to průzkum, který pro Dětský fond OSN (UNICEF) provedla agentura STEM/MARK.

◼ ČESKO
Primátorem Ostravy je opět Macura z ANO

Primátorem Ostravy se včera stal Tomáš Macura z vítězného hnutí ANO, který obhájil svou funkci. Na ustavujícím zasedání zastupitelstva dostal 47 hlasů. Zastupitelstvo má 55 členů, koalice 35. Ostravu, v níž žije 290  tisíc obyvatel, povede koalice ANO, ODS, pirátů a lidovců.

 

 

"

Nevedu volební kampaň proti jiným. Nabízím, jak by měla nová kapitola CDU vypadat.

Annegret Krampová-Karrenbauerová

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.