Pomoc asistenta potřebuje zhruba jedenáct procent žáků základních škol, odhadla Česká školní inspekce ještě před tím, než vstoupil do praxe zákon o inkluzivním vzdělávání. Odhadovaných jedenáct procent odpovídá zhruba osmdesáti až devadesáti tisícům žáků, kteří potřebují pomoc, již jim nemůže dát učitel. I kdyby se o jednoho asistenta nakonec dělili tři, ale i třeba pět žáků, pořád to dělá dvacet až třicet tisíc asistentů. Přitom v realitě, nyní, kdy začal třetí rok inkluze, jich na školách působí zhruba osmnáct tisíc. Ministerstvo školství zjišťuje, že je to drahé, a školy zase, že sehnat asistenta (bez ohledu na kvalitu) je poměrně náročný a často nesplnitelný požadavek.

Přitom rozhodně neplatí, že by tady bylo osmdesát až devadesát tisíc dětí s lehkým mentálním postižením a že by jejich počet neustále narůstal. Spíš naopak. V letech 2009−2016 klesl počet dětí s lehkým handicapem, tedy těch, kterých se týká inkluze, skoro ze tří procent na necelá dvě. Přepočteno to odpovídá poklesu ze zhruba třiceti na sedmnáct tisíc dětí. Což by zhruba odpovídalo počtu asistentů. Až na to, že zmíněný pokles nevychází z nějakého kvalitativního skoku dětí, ale spíše z nové metodiky, která mezi handicapované přestala (chtělo by se říci konečně) počítat děti, které vyrůstají v sociálně slabých rodinách a jejichž znalosti světa jsou kvůli tomu hodně pod průměrem toho, co si představuje běžná populace i mnozí učitelé. A až na to, že změna metodiky neznamená, že by i tyto děti nepotřebovaly pomoc.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru