Mosty na spadnutí se sice staly symbolem dosluhujícího týmu pražské primátorky Adriany Krnáčové, ale jejich dopad už na bedrech plně pociťuje i vznikající koalice pirátů, Prahy sobě a Spojených sil pro Prahu. Kdyby se kterékoli z polistopadových vedení metropole odhodlalo pustit během jediného mandátu do budování dvou nových komunikací přes Vltavu, oslavovalo by se to jako investiční majstrštyk. Ovšem trojlístek Zdeněk Hřib − Jan Čižinský − Jiří Pospíšil nemá v podstatě na vybranou. Tedy pokud nechce, aby se doprava v hlavním městě zcela zhroutila kvůli rekonstrukčním omezením.

Dnešní zanedbaná Praha, rozežíraná zubem času, je zkrátka něco jako Británie před útokem Luftwaffe. Potřebuje Churchilla, který se jí nebude bát naordinovat krev, pot a slzy, ale který ji taky provede slzavým údolím do lepších časů. Nový tým radních, který ve středu představil sebe a své priority, se jako Churchill snaží tvářit. Hodlá dělat nepopulární kroky, komunikovat s veřejností i s opozicí a být transparentní. Jeho plány jsou smělé, jako třeba slib, že za čtyři roky nebudou muset žádné rodiny s dětmi bydlet na ubytovnách, ale budou mít k dispozici obecní byty. Ale také návrat tramvají na Václavské náměstí, miliarda pro zaměstnance škol, stavba městského i pražského okruhu nebo třeba jen důkladná revize městského majetku a smluv. Což je zdroj současné nedůvěry Pražanů k radnici.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru