Před úterními volbami do amerického Kongresu se nemálo Evropanů konejšilo vyhlídkou, že úspěch demokratů omezí ty sklony Donalda Trumpa, které starému kontinentu skoro dva roky dělají těžkou hlavu. Jenže demokraté sice od příštího ledna ovládnou Sněmovnu reprezentantů, ale Evropanům starosti ještě přibudou.

Při zablokované a nadále vzájemně vyhrocené atmosféře mezi dvěma hlavními politickými tábory zbude nájemníkovi v Bílém domě více prostoru k vlastnímu uplatnění za hranicemi, kde stejně jako v domácí politice své dosavadní zvyky nezmění. Můžeme tedy i nadále očekávat obchodnický přístup a sázku na hru s nulovým součtem.

Po volbách bude americký prezident pro atlantické spojence obtížnějším partnerem, a to v době, kdy evropská politika není v dobré kondici. K její neefektivitě nejnověji přispělo rozhodnutí spolkové kancléřky opustit na prosincovém sjezdu křesťanských demokratů místo šéfky strany. To bude mít nevyhnutelně za následek, že přes rituální veřejné ujišťování o kontinuitě a svornosti bude pozice Angely Merkelové oslabena, dokud se neuspořádají vztahy mezi kancléřkou a novou předsedkyní či předsedou. Pokud by se jím stal její letitý rival Friedrich Merz, nemusí se kancléřka ani dočkat konce celého mandátu.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru