Nový předseda Technologické agentury Petr Konvalinka tvrdí, že v Česku chybí systém, který by udržel mladé vědce v oboru. Považuje to za jednu z věcí, které by chtěl ve funkci změnit.

HN: Kam se Technologická agentura ČR pod vaším vedením posune?

Chtěl bych, aby se v příštích letech stala rozhodujícím místem, přes které půjdou národní dotace na podporu aplikovaného výzkumu, vývoje a inovací. Už před mým jmenováním do čela Technologické agentury České republiky rozhodla o centralizaci Rada vlády pro výzkum, vývoj a inovace. Mým úkolem letos bude zajistit, aby k tomu došlo u ministerstva dopravy a ministerstva životního prostředí, jež dosud svoje vlastní programy neměly. Pod agenturu by se měl přesunout i program ministerstva průmyslu a obchodu. V dalších letech se počítá také s jinými ministerstvy.

HN: O kolik peněz navíc pod správou agentury půjde?

V případě ministerstev dopravy a životního prostředí jde u obou o 300 až 350 milionů korun ročně, v případě ministerstva průmyslu a obchodu to je částka vyšší. Převyšuje výrazně jednu miliardu korun ročně. Za priority a odbornou úroveň programů budou dále odpovídat ministerstva, která budou mít i své zástupce v hodnoticích orgánech a výzkumné radě Technologické agentury.

Petr Konvalinka (58)

◼ Rodák z Mostu vystudoval na Fakultě stavební Českého vysokého učení technického v Praze (ČVUT) obor konstrukce a dopravní stavby.

◼ Na fakultě zůstal a v roce 2008 se stal profesorem. V letech 2014 až 2018 byl rektorem celého ČVUT.

◼ Od září 2018 řídí coby předseda Technologickou agenturu České republiky.

HN: Jak velké dotace už agentura přímo rozděluje?

Kromě provozních nákladů ve výši asi 120 milionů korun činí rozpočet určený pro dotace projektů v různých programech v součtu čtyři miliardy korun.

HN: Kolik prostředků český stát z vlastních zdrojů na podporu vědy a výzkumu vydává?

V tomto roce je to částka ve výši 37 miliard korun. Z výrazné části − asi 25 miliard − jde o peníze za výsledky vědeckých výstupů ve výzkumu, experimentálním vývoji a inovacích uskutečněných v minulých letech. Ty se přerozdělují institucím, jež se na nich podílely. Pak jsou to peníze pro Grantovou agenturu České republiky, která poskytuje dotace na základní výzkum a velikostí rozpočtu je podobně velká jako Technologická agentura, která podporuje aplikovaný výzkum. Zbývající část jsou resortní programy.

HN: Jednou z priorit, kterou hodláte prosazovat, je podpora mladých výzkumníků. Proč?

Vynikající studenti, kteří dokončí doktorské studium, by měli mít možnost dále pokračovat v práci v příslušném oboru výzkumu. Jako doktorandi jsou zapojení do řady projektů, ale v České republice chybí postdoktorské programy, které tyto mladé výzkumníky ve výzkumu udrží. Velmi často se stává, že kvůli tomu, že nemají obstojné podmínky, aby pokračovali, nakonec z výzkumu úplně odejdou a živí se něčím jiným. Proto vznikl v Technologické agentuře program s názvem Zéta, který to má změnit. Cílem je udržet ty nejlepší doktorandy na univerzitách a ve výzkumných institucích, dát jim kvalitní zázemí a práci na projektech, které pro ně budou zajímavé a pro společnost přínosné.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru