Od našeho zpravodaje z USA - Američané v úterý ve volbách do Kongresu rozhodovali, jak bude na příští dva roky vypadat rozložení moci v jejich zemi.

Zda bude platit dosavadní stav, kdy republikáni ovládají Bílý dům i Kongres, nebo zda v zákonodárném sboru převezmou většinu demokraté.

Republikánům se podařilo udržet kontrolu nad Senátem díky vítězstvím v klíčových státech jako Tennessee nebo Indiana. Senátorský mandát v Texasu obhájil v napínavém souboji republikán Ted Cruz. Ve Vermontu zvítězil Bernie Sanders, nezávislý kandidát, který ale v Senátu hlasuje s demokraty. Demokratům se také podařilo zajistit senátorská křesla v Ohiu, Pensylvánii, New Yorku, New Jersey, Washingtonu, Novém Mexiku a na Havaji.

Většinu ve Sněmovně reprezentantů získají demokraté. Prezident Trump přesto označil volby za fantastický úspěch.

Bez ohledu na výsledek však měla Amerika už předem jistotu, že polovina společnosti bude volby považovat za katastrofu. Pětatřicetiletá Anne v úterý ráno odvolila v Sykesville v Marylandu. Spěchala do práce a otázka, zda volby mohou něco změnit na ostrém rozdělení USA, ji zastavila v poklusu k autu.

"Obávám se, že ne. V létě jsme byli s manželem v Norsku a teprve tam jsme pochopili, v jakém jsme průšvihu. Vím, že v Evropě máte také své problémy, ale atmosféra u nás je horší," říká Anne.

Její postřeh potvrzují i celospolečenské průzkumy. V šetření pro agenturu AP před volbami 90 procent republikánů uvedlo, že vítězství demokratů by "bylo špatné pro zemi", podle 67 procent by bylo dokonce "velmi špatné". Pohled demokratů je podobný, 70 procent by výhru republikánů považovalo za velmi špatnou věc.

Polarizace společnosti začala už před příchodem Donalda Trumpa do Bílého domu, ale dva roky jeho vlády příkopy prohloubily. Pouze necelá pětina Američanů před volbami věřila, že situace se v příštích dvou letech může zlepšit.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.