Politici západních demokracií čelí aktuální populistické vlně mimo jiné tím, že chtějí získat více peněz od firem využívajících daňové ráje. Odliv peněz a růst majetkové nerovnosti totiž experti označují za jednu z příčin současné krize liberální demokracie, kterou politici ve velké míře opomíjeli až do velkých afér jako Panama Papers či Luxleaks.

Ministři financí Evropské unie v úterý debatovali o návrhu na zavedení celounijní digitální daně, která by zabránila firmám jako Facebook a Google, aby odváděly daně jen v členských zemích s nejnižšími sazbami, jako je Irsko nebo Lucembursko.

Odvážný krok v tomto směru udělala minulý týden Velká Británie, která jako první velká rozvinutá ekonomika představila plán, jak tyto firmy zdanit.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.