Když ho před lety kamarádi přihlásili do televizního pořadu o vaření, nechal se k účasti přesvědčit.

Teď ale Č. Š. pracuje jako manažer nadnárodní společnosti a spojení s kulinářskou show, které se objevovalo pokaždé, když si ho někdo "vygooglil", mu začalo vadit. Dnes už v největším světovém vyhledávači jeho spojení s pořadem nenajdeme.

"První, co o mně zjistili obchodní partneři, byla účast v pořadu o vaření," vysvětluje manažer, jehož skutečné jméno HN znají, ale který si nepřál být jmenován. Obrátil se proto na Google, aby žádné odkazy o vaření do výsledků vyhledávání jeho jména nezařazoval. A společnost mu vyhověla. Zařadil se tak mezi autory jedné z celkem 7198 žádostí o "výmaz", které vyhledávač za poslední tři roky eviduje.

Google skryl skoro polovinu z celkem více než 40 tisíc internetových odkazů, o jejichž "smazání" Češi požádali. V roce 2017 se tak Česko umístilo na prvním místě v pomyslném žebříčku úspěšnosti − žadatelé z jiných zemí tak často nepochodili. Druhý největší vyhledávač v Česku Seznam poměr celkových a úspěšných žádostí HN nesdělil.

Největší šanci na schválení mají žádosti o skrytí citlivých osobních údajů. Z čísel, která Google zveřejňuje, vyplývá, že zatímco před třemi lety na jednu žádost připadaly zhruba čtyři internetové odkazy, nyní je to asi 5,6 adresy na žádost, přičemž podobný nárůst platí v celé Evropě. Podle expertů se to dá vysvětlit tím, že Evropané nároku dokážou využívat lépe než dřív.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.