Městu Janov, odkud ve službách španělského královského dvora vyplouval mořeplavec Kryštof Kolumbus, hvězdy nakloněny nejsou. Během nedávných bouří provázených prudkými lijáky nastal v jednom z přístavních terminálů elektrický zkrat a následný požár zničil skoro tisíc aut, hlavně značky Maserati. Vznikla škoda za stovky milionů eur.

Jako by nestačila tragédie ze 14. srpna, kdy se zřítila část dálničního mostu klenoucího se přes údolí řeky Polcevera. Pod jeho troskami zahynulo 43 lidí.

Zřícení Morandiho mostu znamená, že v italském městě bylo přerušeno klíčové spojení mezi jeho východní a západní částí. "Most byl pro nás něco jako životně důležitá tepna. Teď je Janov rozdělený, jako byl kdysi Berlín," říká Paolo Emilio Signorini, šéf přístavního komplexu Ports of Genoa, jehož terminály se táhnou podél pobřeží více než dvacet kilometrů.

Janovský nákladní přístav představuje důležitou exportní bránu pro firmy sídlící nejenom v severní Itálii, ale také ve Švýcarsku nebo v jižním Německu. A nebude-li dostupný tak dobře jako v minulosti, mohla by část jeho zákazníků posílat zboží přes Marseille a Barcelonu nebo také přes Rotterdam, Antverpy či Hamburk, konstatuje list Neue Zürcher Zeitung.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru