Označení jednoduchého stroje lze použít pro dvě různé činnosti. Jednak pro přetlačování rukama, jednak pro riskantní investici, kdy lze v případě neúspěchu ztratit násobně více, než bylo vloženo.

Nynější debata mezi členy eurozóny nad návrhem italského rozpočtu na příští rok kumuluje přetlačování i riziko. Na začátku byly sliby dvou populistických stran, které letos na jaře vyhrály volby a ustavily vládní koalici. Na tom by nebylo nic pozoruhodného, pokud by tito spojenci neslibovali těžko slučitelné věci. Strana Liga, jako dědička Ligy severu, kde se tradičně dobře poslouchá, jak bohatá část Itálie doplácí na chudší jih, hodlá podpořit podnikatele daňovými škrty, zatímco Hnutí pěti hvězd získalo voliče slibem základního všeobecného minimálního příjmu.

Koalice obou stran při rozhodování, jak najednou rozdávat a šetřit, dala přednost investicím s tím, že jedině tak lze podpořit hospodářský růst, od něhož se odvíjí i nezaměstnanost, která ve čtvrté nejsilnější ekonomice EU ne a ne klesnout pod 10 procent. Pokud by byla Itálie ostrovem bez vazeb na okolí, bylo by jen na její vládě, zda chce riskovat, že když prosadí své rozpočtové představy, prodraží se jí obsluha státního dluhu, jehož výše odpovídá 132 procentům hrubého národního produktu, protože na finančních trzích se za vyšší riziko více platí.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru