Zeptejte se Susan Symsové na Donalda Trumpa a spustíte lavinu. "Ó bože, snad se té nestvůry zbavíme," odpoví šestašedesátiletá žena na dotaz, co očekává od úterních voleb do amerického Kongresu.

Susan žije v Yorku v Pensylvánii, kde pracuje v návštěvnickém centru továrny Harley-Davidson, a dobře ví, že Trump není na volebním lístku. Ve volbách se volí třetina křesel Senátu a všechna poslanecká místa ve Sněmovně reprezentantů. Zároveň půjde o 36 míst guvernérů jednotlivých států.

Jenže je pravidlem, že volby do Kongresu na konci druhého roku vládnutí nového šéfa Bílého domu, zvané "midterm election", jsou vždy i hodnocením prezidenta. V Trumpově případě to navíc platí mnohem silněji než dříve. Podle průzkumu pro deník Wall Street Journal se bezmála tři čtvrtiny Američanů, kteří jdou volit, budou rozhodovat právě podle svého názoru na Trumpa. Hlas dají republikánům, za které je prezidentem, nebo naopak opozičním demokratům.

Kongresových voleb se obvykle účastní o třetinu méně Američanů než těch prezidentských. Teď se ale podle průzkumů a vysokého počtu předem odevzdaných a korespondenčních hlasů čeká zájem podobný volbě hlavy státu. A že se ho volby týkají, říká i prezident.

"Nejsem na volebním lístku, ale jsem na volebním lístku. Je to referendum i o mně," prohlašoval Trump na předvolebních shromážděních.

Američané tak budou rozhodovat, zda chtějí, aby pokračoval ve své politice. Nebo zda se naplní přání Susan Symsové a "demokraté šíleného Trumpa zastaví".

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.