Úroda jablek byla letos v Česku podle ovocnářů až o polovinu vyšší než loňská. Kvůli suchému létu jsou ale jablka často malá nebo poškozená. Proto se výrazně snížily výkupní ceny a pěstitelé nechávají spoustu plodů na stromech. Ještě loni se vykupoval kilogram jablek od ovocnářů za šest korun. "Letos jsou výkupy na minimech. Je to kolem koruny, i pod korunu," řekl pro Český rozhlas Jiří Vojík, ovocnář z Maškovic. I proto teď spousta pěstitelů otevírá své sady lidem, aby si jablka za symbolický poplatek sami nasbírali. Platit brigádníky se jim nevyplatí. Jablka z letošní úrody by mohla být až o polovinu levnější než loni.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru