Pro politiky platívá, že se zapeklitými věcmi se dá pohnout až vteřinu před datem, po němž už se nedá nic dohnat. V případě brexitu, odchodu Spojeného království z Evropské unie, by to mělo být právě nyní, mají-li dohodnutý text smlouvy schválit britský parlament a zákonodárné sbory sedmadvaceti zbývajících členů unie do jara příštího roku. Ale i kdyby se jednání zčistajasna pohnulo, zůstane tu jedno velké jenže.

Konec příštího týdne mají prezidenti a premiéři osmadvacítky vyhrazen pro případný mimořádný summit, kde by mohla být schválena dohoda popisující podmínky odchodu a podobu příštích britsko-unijních vztahů. Většina, možná až 95 procent, textu dohody je prý na světě a poslední překážkou je definice vztahů mezi severní a jižní částí irského ostrova. Je totiž nutné vymyslet stav, který by co nejméně, nejlépe vůbec, nezbrzdil pohyb zboží mezi Severním Irskem, jež je součástí Spojeného království, a Irskou republikou, jež zůstává členem Evropské unie. Pokud se nebude rýsovat tvar tohoto kulatého čtverce, nemá smysl na summit ani jezdit.

To je ale jen část problému s brexitem. Zásadní podmínka mezinárodní dohody zní, že ti, kdo se pod ni slavnostně podepíšou, ji také doma obhájí a prosadí. Na vlastní kůži to zažil Jacques Chirac, který nechal v květnu 2005 rozhodovat o osudu evropské ústavní smlouvy v referendu. Většina Francouzů smlouvu odmítla a z prezidenta klíčové unijní země se na dva zbývající roky jeho mandátu stal politicky mrtvý muž. Britské premiérce Therese Mayové hrozí podobná past.

Ať už se předsedkyně vlády pohne blíže k zastáncům tvrdého brexitu, tedy co největšího odtržení od EU, nebo vyhoví těm, kteří by rádi pro Británii uchovali třeba společný celní prostor s Evropskou unií, jak chce nejnovější prohlášení padesátky osobností domácího byznysu, může si být jista, že narazí.

Zatím jste si přečetli 70 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru