Technicky vzato jsou dnešní volby v USA volbami do jedné třetiny Senátu a celé sněmovny. Z historického hlediska mohou zásadně ovlivnit politiku nejen Spojených států, ale celého euroatlantického prostoru − a to na dlouhá léta dopředu.

Demokraté mají šanci, že získají většinu ve sněmovně, v Senátu spíše ne. Pokud uspějí, začne opět trochu fungovat slovutný americký systém brzd a protiváh a federální parlament začne prezidenta Donalda Trumpa činit odpovědným za jeho kroky v úřadu prezidenta. Bude se tak dít nejspíš formou vyšetřovacích komisí, dlouhých veřejných slyšení, unikajících informací a dalších nevábně vonících jevů, které si pamatují asi jen ti, kdo zažili aféru Watergate.

Demokraté by tak ale rozhodně nemohli například zabránit znovuzvolení Donalda Trumpa do prezidentského úřadu za dva roky. Samozřejmě by to ale měl mnohem těžší. Na druhou stranu, kdyby demokraté začali blokovat prezidentova rozhodnutí, mohl by na ně v kampani před volbami v roce 2020 svalit očekávané zpomalení ekonomiky.

Pokud ale republikáni obhájí většiny v obou komorách Kongresu, budou to Trump a jeho stoupenci brát jako potvrzení svých pravd a svého způsobu politického boje. Tímto směrem také Trump vede v posledních dnech kampaň na podporu republikánských kandidátů. Nejde mu o to, získat politický střed na svoji stranu, ale o sebepotvrzení u svých voličů, aby v roce 2020 mohl úřad získat znovu a dovršit proměnu světa, v němž je sebestředná, až sobecká "Amerika na prvním místě" a mezinárodní pořádek se vrací k období od široké spolupráce do stavu všichni proti všem.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru