Počet nehod na českých silnicích roste. Podle předběžných odhadů si od začátku roku do konce října vyžádaly dopravní kolize už 463 lidských životů, což je o 48 obětí více než za stejné období loňského roku.

"Výraznou roli letos hrála především nepřiměřená rychlost, nepřizpůsobení rychlosti aktuálnímu stavu vozovky, ale také nepozornost, často byl přehlédnut jiný účastník provozu," popisuje ředitel dopravní policie Tomáš Lerch.

Trend by přitom podle Národní strategie bezpečnosti silničního provozu měl být opačný. Kolizí má na silnicích naopak ubývat. Na konci letošního roku podle cíle, který si stanovil stát, nemělo být více než 393 obětí na životech. Už v polovině roku bylo jasné, že se cíl splnit nepodaří.

"Strategie se nedaří dlouhodobě plnit, počty mrtvých a těžce zraněných jsou dlouhodobě vysoké. Navíc cíle strategie nejsou nikterak ambiciózní. V severských zemích se už běžně pracuje s cílem nulového počtu mrtvých na silnicích," uvedl před časem Marcel Mourek, ambasador Evropské asociace bezpečnosti silnic (EABS), která sdružuje konkurenční evropské výrobce bezpečnostních prvků.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.