Doposud nikdo jasně a racionálně nezdůvodnil, v čem se zkvalitní exekuce, tedy vynucení soudního rozhodnutí, které povinný ignoruje, tím, že věřiteli bude výrazně omezen počet exekutorů, jimž může vymožení své pohledávky svěřit. Systém exekucí a exekutorů byl konstruován jako odpověď na zjevnou nevynutitelnost práva u nás. A s různými legislativními úpravami funguje.

Právo výběru exekutora je výhodné pro věřitele a v podstatě neutrální pro dlužníka. Věřitel si může najít exekutora, který mu lidsky i technicky vyhovuje. Třeba tím, že jeho sídlo je poblíž jeho sídla či bydliště, tím, že personálně a technicky zvládá exekuce ve věším rozsahu, je-li věřitel třeba obchodní společnost s více pohledávkami, je schopen realizovat i mobiliární exekuce, do kterých se některým exekutorům nechce atd. Prostě svoboda a relativně velmi dobře fungující systém.

Před několika lety se ale začaly šířit fámy o tom, že exekutoři mezi sebou soutěží, a tak, sice v mezích zákona, vykonávají exekuce přísně (sic!). Pokud vím, šířili je přesně ti, kteří o věci vůbec nic nevěděli, ale jsou schopni z masového vraha udělat oběť justičního systému jen proto, že měl těžké dětství. Případně exekutoři, kteří cítili v teritorialitě reinkarnaci socialistického hesla "Každý podle svých možností, každému podle jeho potřeb". Nikdo ale neuvedl, v čem konkrétně se projevuje negativum soutěže exekutorů. Oproti zhruba milionu exekucí ročně byly uváděny příklady v jednotkách, kdy mělo dojít k excesu. A to ještě mnohdy mediálně "přifouknuté".

Analýza stále chybí

Mimochodem neexistuje žádná analýza, v níž by bylo uvedeno, že na X exekucí ročně připadá N pochybení exekutorů a navrhovaná teritorialita tuto chybovost sníží o Y procent. Tedy přesvědčivý argument o tom, že žádaná legislativní změna je racionální opatření s důvodně očekávatelným efektem. A ne jen kanalizace iracionálních emocí. Za ta léta, co se o teritorialitě mluví, už něco takového mohlo (a mělo) ležet na stole jako zdůvodnění, proč měnit něco, co funguje.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru