Delegace Saúdské Arábie momentálně představuje na mezinárodním zasedání v Ženevě pokrok své země v oblasti lidských práv.

Po brutální vraždě novináře Džamála Chášukdžího to zní jako morbidní vtip. Ale jde o pravidelné setkání v rámci Rady pro lidská práva OSN a aktuální termín byl známý dopředu. Každoročně touto prověrkou projde kolem čtyřiceti států. Česko svou zprávu představovalo před rokem. Masakr na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu určitě nezůstane stranou zájmu. A dost pokazí snahu mladého korunního prince Mohameda bin Salmána o pokrokový dojem.

Saúdská Arábie svou zprávu o lidských právech doručila v polovině srpna, novinář přišel o život 2. října. Dokument se samozřejmě snaží zemi vykreslit v příznivém světle. Mimo jiné popisuje, že ženy už mohou řídit auta, kandidovat v místních volbách a oddací list už nedostává jenom manžel. Vznikl také úřad pro dohled nad zábavou nebo internetový portál pod názvem Můj národ chrání má práva. A dočteme se, že ministerstvo informací vymyslelo nové Ústředí vládní komunikace, se kterým mají média koordinovat zprávy o pokroku v zemi.

Džamálu Chášukdžímu se zjevně nic koordinovat nechtělo. Podle dostupných informací se chystal napsat o saúdskoarabském chemickém útoku v Jemenu. Vládní zpráva naopak zdůrazňuje, že vojenské operace v Jemenu probíhají v souladu s mezinárodním humanitárním právem. Ale nezdá se, že by tím někoho přesvědčila. Země, jejíž komando zmasakruje novináře v diplomatické budově, jeho tělo rozřeže a částečně zlikviduje, nepůsobí zrovna pokrokově a důvěryhodně. Nejspíš se nenajde nikdo, kdo by věřil tomu, že o takové akci nevěděly nejvyšší saúdskoarabské kruhy.

Už několik evropských zemí oznámilo, že se saúdskoarabské delegace zeptají specificky na Chášukdžího případ. Vysvětlení chce slyšet Velká Británie, Rakousko, Švédsko nebo Švýcarsko. Britové se suše ptají, jak se může Saúdská Arábie ve své zprávě chlubit svobodou projevu, když vraždí novináře, zatýká kritiky, cenzuruje tisk a rozsáhle používá zákon proti zločinům na internetu. Švýcaři, Švédové a Rakušané chtějí vědět, jak taková země dosáhne nezávislého, nestranného a důvěryhodného vyšetření vraždy v Istanbulu a jak bude bránit novináře.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru